fbpx

Dividendifookusega ETFide käsiraamat

Aktsiatesse investeerimise strateegiaid on palju ja erinevaid. Teatud osale investoritest meeldib keskenduda stabiilsematele ja juba teada-tuntud suurettevõtetele samas kui teised panustavad kõrgema kasvupotentsiaaliga ent mõnevõrra riskantsematele väike-ettevõtetele. Osa investoritest peab lugu väärtusinvesteerimisest, teisi kõnetab hoopis kasvuettevõtetesse raha paigutamine. Mõnede jaoks on väga oluline, et rahapaigutus teeniks saadavate dividendide näol ka passiivset tulu, teised regulaarselt laekuvast rahavoost kuigivõrd ei hooli.

Dividendifookusega ETFide käsiraamat

Börsil kaubeldavate fondide ehk ETFide maailm on viimastel aastatel arenenud nõnda kiiresti, et täna leiab juba väga erinevaid investeerimisstrateegiaid järgivaid ja kopeerivaid ETFe. ETFide kujul on saadaval ka kõik ülalpool loetletud investeerimisstrateegiad. Käesolev käsiraamat keskendub sellistele ETFidele, mis paigutavad oma vahendid vaid dividende maksvatesse aktsiatesse.

Vaatluse all on nii kõrget dividendimäära püüdma minevad ETFid kui ka ainult aastaid regulaarselt dividendimakseid kasvatanud ettevõtteid kaasavad ETFid. Käesolevast käsiraamatust leiab nii globaalse ulatusega, regionaalse fookusega kui ka ühe riigi dividendiaktsiatele keskendunud ETFe. Valikus on nii Euroopa, USA kui ka teiste riikide börsidel kauplevad dividendifookusega ETFid.

Alustame algusest – mida omale ETFi valides silmas pidada?

Käsiraamatu esimeses peatükis on vaatluse all rida põhjuseid, miks üldse kaaluda dividendiaktsiatesse investeerimise strateegiat.

Teine peatükk keskendub dividendifookusega ETFide valimisel tõusetuvatele olulistele aspektidele. Teisisõnu saab vastuse küsimus – mida pidada silmas dividendifookusega ETFi valimisel? Läbi saab käidud ja lahti mõtestatud rida olulisi karakteristikuid, millele dividendifookusega ETFi valides tähelepanu pöörata.

Registreerimisriigi alusel grupeeritud ETFide kataloog

Käsiraamatu järgnevad peatükid on jaotatud vastavalt ETFide registreerimise (ja noteerimise) riigile. Kolmas peatükk keskendub erinevates Euroopa riikides registreeritud ja noteeritud dividendifookusega ETFidele. Neljandas peatükis on vaatluse all populaarsemad USA-s registreeritud ja USA dollaris kauplevad dividendiaktsiatesse raha paigutavad ETFid. Viies peatükk koondab kokku ülejäänud riikides registreeritud ja kauplevad ETFid, mis eelnimetatud börsidel ei ole kättesaadavad ja mis dividendistrateegiat viljelevale investorile huvi võiksid pakkuda. Siin leiavad kajastamist näiteks Kanada ja Austraalia dividendiaktsiatesse investeerivad ETFid.

Iga ETFi kohta on välja toodud tema peamised karakteristikud muuhulgas varade maht, kauplemissümbol, börsid, kus ETF on noteeritud, ETFi kulukuse määr, registreerimise riik ja palju muud. Veelgi olulisem on detailne ETFi alusindeksi (underlying index, benchmark index) kirjeldus. Just see tegur määrab ära ETFi investeerimispoliitika ja aktsiate valiku põhimõtted. Teisisõnu olen iga dividendifookusega ETFi kohta lihtsal viisil eesti keeles kirja pannud, kuhu täpselt antud ETF investeerib ja mis on peamised aktsiate valiku kriteeriumid. Selline kirjeldus on kindlasti abiks ennekõike alustavatele investoritele, aga kindlasti ka neile, kel on raskusi erialase inglise keelega. Iga ETFi puhul on võimalik otselingile klikates jõuda vastava ETFi enda kodulehele ja/või ETFi andmeid koondavale veebilehele, kus saab siis soovikorral uurida lisa juba ise.

Raamat koondab rohkem kui 100 leheküljele kõik Euroopas ja USA-s registreeritud dividendifookusega ETFid, mille varade maht on vähemalt 100 miljoni euro/dollari piirimail. Sellisele mahukriteeriumile vastavaid ETFe sai kokku 95 erinevat.

Näidet ETFi kohta esitatud infost näeb kõrvalolevale pildile klikates.

Saadaval kaks versiooni

E-raamatust on saadaval kaks versiooni. Esimene hõlmab endas kõike eelkirjeldatut ehk juhised dividendifookusega ETFide valikuks ja detailset infot ning kirjeldust ligi 100 erineva dividendifookusega ETFi kohta. Selle raamatu hind on 20 eurot. Käsiraamatu saab omale soetada nii pangalingi kui ka PayPal’i teenuse kaudu tasudes, mille järel saabub pdf faili kujul e-raamat automaatselt sinu meilikasti.

Pangalingi vahendusel ostu sooritamiseks klikka “Osta” nupule  

Käsiraamat + andmebaas

Teise raamatu versiooniga käib kaasas ka kõiki raamatus käsitletud ETFe koondav Google Spreadsheet andmebaas. Kõnealuses andmebaasis/koondtabelis on võimalik kõiki kirjeldatud ETFe sorteerida, võrrelda ja kõrvutada muuhulgas näiteks ETFi registreerimise riigi, fondi baasvaluuta, kulukuse määra, dividendimaksete sageduse, investeeringute universumi (globaalne, regionaalne, riiklik), investeerimisstrateegia (kõrge dividendimääraga ettevõtted, dividendikasvu ettevõtted, dividende maksvad ettevõtted) ja ka erinevat ajahorisonti hõlmavate kogutootluste alusel (1, 3, 5 ja 10 aasta tootlused).

Selle raamatu versiooni hind on 25 eurot. Käsiraamatu koos ligipääsuga andmebaasile saab jällegi omale soetada nii pangalingi kui ka PayPal’i teenuse kaudu tasudes, mille järel saabub pdf faili kujul e-raamat automaatselt sinu meilikasti. Otselink andmebaasile/koondtabelile sisaldub e-raamatu lisas.

Pangalingi vahendusel ostu sooritamiseks klikka “Osta” nupule 

Head uurimist ja edu sobilike ETFide valimisel!

Värsked postitused otse e-mailile

Comments

 1. Annika says

  Tere! Palju õnne raamatu valmimise puhul! Kas ma olen õigesti aru saanud, et Mifid 2 valguses peab dividendifookusega ETFi valides välistama USA dollarites USA ettevõtetesse investeerivad ETFid? Kuidas Lynx keskkonnas olukord muutunud on, kas valikust on kadunud USA indeksfondid?

  • Dividend Investor says

   Aitäh!

   MIFID 2 on Eestis suuresti teemaks tõusnud LHV Kasvukonto valguses, mis on niinimetatud tavakliendi ehk jaekliendi (retail clients) toode. See tähendab, et juhul kui toote kliendiks on tavaklient, tuleb talle võimaldada ligipääs uue regulatsiooni poolt ettenähtud dokumentatsioonile. USAs regitreeritud ETFide puhul on fondivalitsejad valdavalt otsustanud, et nad ei koosta MIFID 2 nõuetele vastavat dokumentatsiooni, mis tähendab, et tavaklientidele ei tohi pakkuda ühtegi finantstoodet/lahendust, kus sellised ETFid sees on.

   Välismaaklerite (LYNX ja IB) juures kontot avades otseselt mingit nende maaklerite poolt pakutud finantsinstrumenti/toodet klient ei osta, lisaks küsivad nad konto avajate käest portsu küsimusi ja juhul kui investor kategoriseeritakse asjatundlikuks kliendiks (professional client), siis on kõik võimalused jätkuvalt valla. Ka näiteks LHV-s peaks olema võimalik nii-öelda tavalise konto alt jätkuvalt USA-s registreeritud ETFe soetada. Asi puudutabki suuresti sellised tavaklientidele mõeldud paketeeritud valmistooteid/lahendusi.

 2. Martti says

  Ma ei näe ühtegi linki

  • Dividend Investor says

   Kahjuks ei saa täpselt aru, millele viitad või mis puudu on. Ehk saad täpsustada.

   • Võib-olla mõtles ostulinke.
    Mu telefonis need jäävad ka ekraani parema serva taha peitu.

   • Dividend Investor says

    Tõesti oligi mobiilist lugedes nii, aitäh tähelepanu juhtimast!

 3. Tere! Tellisin raamatu ning tegu on taaskord järgmise suurepärase käsiraamatuga. Raamatust saab lühiülevaate peamistest dividende maksvatest ETFidest, kuid edasi peab ise uurima. Ja nagu raamatus õpetatud, peamine tähelepanu läheb indeksi koosseisu analüüsimisele. Kahjuks ei ole näiteks S&P puhul võimalik komponente leida. Märten, oskad sa näiteks soovitada, kustkohast leiab selliste indeksite koosseisu (millised ettevõtted siia kuuluvad)?

  Näide:
  https://us.spindices.com/indices/equity/sp-global-1200-telecommunication-services-sector

  • Dividend Investor says

   Rõõm kuulda, et raamatust oli kasu.

   Indeksipakkujad üldiselt spetsiifiliste indeksite kõiki komponente tasuta kättesaadavaks ei tee. Üks hea variant sellest nii-öelda mööda hiilida on otsida täpselt seda indeksit järgivaid ETFe ja uurida siis selliste ETFide portfelli. Antud indeksi puhul on vastav ETF ka kenasti olemas (iShares Global Telecom ETF) ja uurides ETFi pakkuja kodulehelt portfelli sisu (Holdings), saad aimu ka indeksi koosseisust.

 4. Veiko says

  Saan ma õigesti aru, et eraisikuna investeerides ei ole USAs registreeritud ETFe mõtet pikalt uurida, sest praeguse regulatsiooniga võimalik osta ei ole? Mõtlen just ostmise seisukohalt, nii sama uurida võib alati.

  • Dividend Investor says

   Põhimõtteliselt jah. Hetkel veidi veel sõltub maaklerist/pangast. Mõne kaudu on veel jätkuvalt võimalik neid soetada.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.