fbpx

Suur intervjuu välismaal elava eestlasest dividendiinvestori ja blogijaga

Mäletan hästi, et kui tegin selle aasta alul dividendinvestor.ee Instagrami konto, siis otsisin märksõna “dividend” järgi ka sisuloojaid, kellel silm jooksvalt peal hoida. Ühena sellistest jäi mulle silma inglisekeelne @dividend_athlete nimeline konto. Postitused olid sisukad, huvitavad ja nägid pealekauba veel esteetiliselt ilusad välja ka. Hakkasin jälgijaks. Vastati samaga. Suur oli minu imestus kui järgnevate kuude jooksul reageeris see sama dividend_athlete ikka õige mitmele minu postitusele ja saatis mõne sõnumigi. Ikka inglise keeles. Samas mina postitan ju eesti keeles. Eks ma paar korda sellele mõtlesin, kuid õige pea see ununes.

Kuni ajani, mil ühele postitusele tuli eestikeelne kommentaar. Siis sain lõpuks aru – paistab, et selle populaarse inglisekeelse Instagrami konto taga on dividendiusku eestlane. Kes ta siis on ja kuidas on üks Eesti investeerimishuviline üles ehitanud nõnda suure jälgijaskonnaga konto? Just need küsimused mul koheselt pähe kerkisid.

Igatahes võtsin ette, saatsin sõnumi ja uurisin, kas tal oleks huvi jagada oma lugu ka teistele. Vastuseks oli jah ja nõnda sündiski ning sai kirja alljärgnev intervjuu.

Kuidas sündis DividendAthlete blogi?

DividendAthlete blogi sai alguse minu soovist panna profisportlased rohkem mõtlema oma finantsilisele tulevikule ning aidata neil paremini mõista investeerimise tagamaid. Kuigi kõige suurem jälgijaskond on mul Instagramis (üle 13k), siis veebileht võimaldab kirjutada oma teekonnast ja investeeringutest täpsemalt.

Pead küll blogi anonüümselt, kuid ehk saad paari üldisema lausega tutvustada, et kes sa oled ja mis on sinu taust.

Kuni sportlaskarjääri lõpuni plaanin blogi pidada anonüümselt. Olen üle kümne aasta mänginud profijalgpalli välismaal ning esindanud ka korduvalt Eesti rahvuskoondist.

Investeermisalased teadmised olen omandanud ise õppides, läbi erinevate raamatute, kursuste ning muu internetis leiduva materjali. Olen juba aastaid veetnud igast päevast 3–4h finantsaruandeid lugedes. Ligi 60 minu poolt kirjutatud aktsiaanalüüsi on avaldatud ka SeekingAlpha portaalis –veebilehel, mida külastab igakuiselt ligi 20 miljonit investorit.

Päris huvitav on see, et olen ka oma blogi lugejate ja e-raamatute ostjate hulgas märganud omajagu jalgpallureid. Kuidas su meeskonnakaaslased investeerimise osas meelestatud on? Kas keegi üldse teab, et sa sihipärase investeerimisega tegeled?

Tore kuulda! Jalgpallurite seas on kindlasti aktuaalne teema, et mis peale karjääri lõppu saama hakkab ja rahaasjad on sellega väga seotud.

Enamik praegused meeskonnakaaslased teavad, et tegelen investeerimisega. Tihti tuleb jutuks, et kuidas see täpsemalt käib. Kõik aktsiaturgudega seotu tundub paraku enamikele esmapilgul riskantne ning väga keeruline. See on ka üks minu blogi eesmärke – selgitada investeerimist ja sellega kaasnevaid võimalusi ning riske võimalikult lihtsalt.

Sportlaste finantsharidusele võiks mõelda ka nende koduklubid ja liigad. Jalgpalluritele õpetatakse juba noorena kõike profisportlase eluga kaasnevat – toitumine, meediaga suhtlemine jms – kuid paraku finantside haldamist ei puudutata, kuigi sellel on sportlaste tulevikule väga suur mõju.

Millal sa investeerimisega üldse algust tegid? Mis oli tõukeks?

Tõukeks oli soov kindlustada oma pere finantsiline tulevik läbi passiivse sissetuleku sportlaskarjääri lõppedes. Peale karjääri lõpetamist on sportlased tööturul keerulises seisus. 35-aastasel inimesel, kellel puudub täielikult töökogemus väljaspool profisporti, on väga keeruline leida uus töökoht, mis oleks sama tulus kui profisport. Samal ajal on sportlane juba harjunud selle elustiiliga, mida profisportlase palk võimaldab.

Profisportlaste palgad on keskmisest kõrgemad, aga kogu karjääri teenistus teenitakse väga lühikese perioodi jooksul. See tähendab, et sellel ajal tehtud finantsilised otsused on ääretult suure kaaluga. Paigutada suur osa sellest teenistusest rahavoogu tootvate investeeringute alla on hea võimalus kindlustada endale märkimisväärne sissetulek terveks eluks. Kulutades kogu oma palga igakuiselt erinevate luksuste peale, on fintantsilise kindlustatuse võimalus tulevikuks märkimisväärselt vähenenud kui mitte olematu ja karjääri lõppedes peab endine sportlane oma elustiili drastiliselt muutma.

Miks oled valinud dividendiaktsiatesse investeerimise strateegia?

Minu peamiseks investeerimiseesmärgiks on passiivse sissetuleku tekitamine oma sportlaskarjääri lõpuks.

Seega investeerida osalusse firmades, mis kasvatavad oma kasumit ja jagavad seda kasvavat kasumit regulaarselt investoritega, on minu jaoks loogiline valik.

Teisejärguliseks eesmärgiks on kasvatada oma portfelli väärtust. Reeglina järgneb kasvavatele kasumitele pikema perioodi vältel ka tõusev aktsiahind, mis suurendab kogutootlust. Seega sobivad mulle dividendiaktsiad ka selle eesmärgi saavutamiseks.

Kas kasvuaktsiaid, idufirmasid või tehnoloogiasektori aktsiaid ka sinu portfellist leiab?

Hea dividendiaktsia on minu silmis ka kasvuaktsia. Et maksta aastate kaupa järjest tõusvat dividendi, peab ettevõte kasvatama ka oma kasumit. Selliseid tehnoloogiaettevõtteid, kes maksavad ka dividende, leiab minu portfellist mitmeid.

See on minu silmis ka üks suurimaid eelarvamusi, mis inimestel dividendiaktsiate osas on. Eeldatakse, et dividende maksavad vaid niiöelda “igavad” firmad, sektoritest, kust pole mingit kasvu oodata. See ei vasta üldse tõele – dividendiaktsiatest on võimalik kokku panna portfell, millel on palju kasvupotentsiaali ning sisaldab ettevõtteid igast majandussektorist.

Idufirmad minu isiklikku portfelli ei kuulu, kuna minu esmane investeerimiseesmärk on passiive sissetuleku tekitamine. Küll on meil perena ka osalusi idufirmades, kuna minu abikaasa on töötanud kahes Eesti väga edukas startup’is ning sellega kaasnesid aktsiaoptsioonid.

Aga mingeid muid varaklasse?

Minu investeerimisplaani kuulub ka 10% allokatsioon investeeringutele, mis peaks minu varasid kaitsma inflatsiooni eest. See koosneb erinevatest väärismetalli investeeringutest (kullakaevandajad, royalty firmad jne ) ning krüptovaluutadest. Ka need investeeringud maksavad mulle dividende või intressi. Huvitaval kombel on selle aasta kõige suurem dividendikasvataja olnud just üks kullakaevandamisega tegelev ettevõte.

Kuidas suhtud sellise asja nagu meelerahufondi olemasolusse? Kas sellise rahavaru omamine on oluline?

Meelerahufond on minu arvates profisportlasele eriti vajalik, kuna sellel konkreetsel tööturul muutuvad olud väga kiirelt. Mul on olnud kaks korda oma karjääri jooksul mitmekuulisi perioode, mil ei ole teadnud, kust või millal järgmine palk tulla võiks. Sellises olukorras aitab meelerahufond mitte ainult katta igakuised kulusid, vaid kindlustab ka tugevama positsiooni tööturul, kus igat pakkumist ei pea vastu võtma vaid võib oodata endale parimat sobivat varianti.

Mida on investeerimine ja investeerimisblogi pidamine sulle andnud või õpetanud?

Investeerimine on kindlasti andnud mulle palju kindlustunnet tuleviku osas. Kuna jalgpallikarjääri lõppedes on palju teadmatust selle osas, mis edasi saab, siis vähemalt tean, et finantsilise poole pealt on mul plaan olemas.

Investeerimisblogi pidamine aitab mul hoida enda investeerimisdistsipliini. Kuna kirjutan oma investeeringutest avalikult, siis ei saa endale seatud kriteeriumitest kõrvale kalduda.

Sul on väga selge ja ka ajaliselt konkreetne investeerimiseesmärk – 2026. aastal pensionile. Kuidas see eesmärk sündis? Kui pikalt oled sel teekonnal tänaseks käinud ja kuidas paistab senine progress?

Kindla investeerimiseesmärgi üles kirjutamine peaks olema iga investori esimene samm. Seejärel saab juba kaardistada täpsema plaani, kuidas sinna eesmärgini jõuda. Minu konkreetne eesmärk on seotud minu jalgpallikarjääriga – selleks ajaks on mu vanus selline, et pean tõenäoliselt mõtlema karjääri lõpetamisele.

Praeguse seisuga moodustab minu aastane dividenditulu 25% eeldatavatest kuludest. Eesmärgi saavutamine sõltub eelkõige minu karjäärist – kui kaua veel jalgpalli mängin ja millises suurusjärgus on mu tulevased lepingud.

Progressi peaks tulevikus kiirendama see, et kahe aasta pärast on mul täies ulatuses makstud majalaen, mis võimaldab siis edaspidi veel suurema osa palgast suunata investeeringutesse.

Olen optimistlik, et saavutan seatud eesmärgi. Selleks on aga vaja mitte ainult targalt investeerida, vaid ka jätkuvalt palliplatsil edukas olla ning vigastusi vältida.

Mis oleks sinu üleskutse teistele profisportlastele?

Igal profisportlasel on harukordne võimalus investeerimise osas. Teame, et liitintressi tõttu on varakult investeerimisega alustajatel väga suur eelis. Profisportlased teenivad juba kahekümnendate eluaastate alguses korralikku palka, mis võimaldab neil märkimisväärse summa juba noorena kasvama panna. See tasub ennast pikas perspektiivis kohe kindlasti ära. 

Mis on olnud investeerimise teekonnal sinu jaoks kõige raskem asi? Kuidas sellest üle oled saanud või mis lahendusi leidnud?

Enda kogemuse põhjal ning lugedes ka milliseid raskuseid on minu jälgijatel investeeringute osas olnud, leian, et enamik investeerimisega seotud väljakutseid on psühholoogilist laadi. Plaan võib olla hea, kuid selle järgimine igas olukorras on raskem kui Exceli tabelites tundub. Kui portfelli väärtus kukub kõvasti, on keeruline hoida külma närvi ning näha asju objektiivselt. Tagantjärgi vaadates tundub iga crash suurepärase võimalusena, kuid sellel hetkel, kui elusäästud on kaalul, ei pruugi investorid seda nii näha ja traditsiooniline finantsmeedia seda hirmu ka võimendab.

Teises äärmuses on kindlasti suur väljakutse mitte võtta kiiret kasumit positsioonidelt, mille hind on äkitselt palju tõusnud.

Mõlemal juhul aitab mind üleskirjutatud investeerimisplaani omamine. Plaani alusel müün positsioone ainult siis, kui ettevõttes fundamendaalselt midagi enam minu investeerimiskriteeriumitega ei klapi.

Ei ole investorit, kellel õnnestuvad kõik investeeringud, aga oma investeerimisteesi alati üles kirjutades, on võimalik tehtud vigadest tagantjärgi õppida. Õnneks sain oma esimesed investeerimisvead tehtud ajal, millal aktsiaturud tõusid ja seega ei kaasnenud vigade tegemistega suurt kapitali kadu vaid sain lihtsalt väärtuslikke kogemusi.

Sul on Instagramis ikka päris palju jälgijaid, üle 13 tuhande. Milliste küsimustega sinu jälgijad sinu poole enamasti pöörduvad?

Enamasti on küsimused stiilis „ Mis on kõige parem dividendiaktsia?“

See on aga väga individuaalne igale investorile. Kõigil on veidi erinev eesmärk, investeerimishorisont ja riskitolerants. Aktsia, mis sobib minu isiklikku portfelli, ei pruugi olla sobilik investeering mõnele teisele investorile.

Pigem võiks läheneda asjale teise nurga alt, seades kõigepealt konkreetse investeerimiseesmärgi ja seejärel koostada plaan selle saavutamiseks.

Teise probleemina on investorid tihti murelikud aktsiaturgude lühiajalise tuleviku osas. Seda kuidas aktsiaturud liiguvad lähimas tulevikus, ei oska aga küll keegi ennustada nagu ajalugu on näidanud.

Soovitaksin investoritel keskenduda ettevõtte finantstulemustele, mitte aktsiahinna kõikumistele. Nii väldime asjatut stressi ja ei tee rutakaid otsuseid oma investeeringute osas.

Super, aitäh! Lõpetuseks, kuidas saavad eestlastest investeerimishuvilised sinu tegemistega end kursis hoida? 

Investeerimishuvilised saavad minu investeerimisteekonnal kaasa elada mu inglisekeelsel veebilehel DividendAthlete.com. Olen ka aktiivne Instagrami lehel @dividend_athlete, kus vastan meeleldi kõikidele küsimustele ja kirjadele.

Soovin kõigile edukat investeerimist!

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

  1. Väga huvitav! Vaatasin kiiresti, mida ta ise vaatab ning uurib, ning oli rõõm näha, et ei keskendu ainult Ühendriikidele vaid otsib tõesti globaalseid dividendiaktsiaid.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.