fbpx

LYNX kauplemiskeskkonna seadistamine

dividendinvestor-ee-lynx-kauplemisplatvormi-seadistamine-coverMõni aeg tagasi kirjutasin põhjustest, miks ma avasin konto välismaakleri juures. Tahan seekord pisut kirjutada sellest, kuidas kõnealuses kauplemiskeskkonnas esimesi samme teha. Põhjus on lihtne – kui olin Trader Workstation (TSW)[1] nimelise kauplemisplatvormi enda arvutisse alla laadinud ja ära installeerinud, siis sinna esimest korda sisenedes tundsin end üpris kohmetult ja eksinuna. Ja ma olen rohkem kui 10 aastat kasutanud erinevaid professionaalidele mõeldud kauplemis- ja finantsinfo platvorme. Seega üks mu esimesi mõtteid oli kohe, et mida küll päris algaja investor tunda võib?!

Koodikaart – vajalik täiendav turvaelement

Enne platvormi seadistamisest ülevaate andmist tasub kindlasti ära mainida, et kui esialgu saab sisse logida maakleri poolt antud kasutajanime ja parooliga, siis õige pea jõuab iga investori postkasti koodikaart. Edaspidi tuleb iga kord sisse logides lisaks trükkida “Security Code Card Authentication” nimelisse hüpikaknasse kaks koodi koordikaardilt. See on oluline täiendav turvaelement, sest teadupärast kipuvad tänapäeva operatsioonisüsteemid nii arvutites kui nutiseadmetes paroole automaatselt salvestama ja kasvõi ainuüksi seetõttu on hea, et tuleb enne keskkonnale ligipääsu sisestada veel midagi. Soovime me investoritena ju kõik, et meie säästud ja varad oleks võõraste pilkude ja näppude eest piisavalt kaitstud.

Avakuva

Esmakordsel sisselogimisel avaneb “Classic Trading” nime kandev leht. Kui kauplejate jaoks võib selline pilt olla hea ja ülevaatlik, siis pikaajalise investori jaoks pigem mitte. Sisaldab see ju lihtsalt nimekirja mõne aktsiaturu indeksi komponentaktsiatest koos ostu- ja müüginoteeringute, hinnamuutuste, kauplemisvahemike ja päevakäibega. Pikaajalisest investeerimisest huvituva investori jaoks on see suhteliselt väheütlev andmekogum.

dividendinvestor-ee-lynx-classic-view

Ärge saage minust valesti aru, juhul ka sa investorina täpselt tead, mida sa teha tahad, siis on kõik kohe käepärast. Kogu turg on kui peopesal ja sealsamas saab kohe sisestada oma tehinguorderid, lisada aktsiad oma vaatlusnimekirjadesse, kaubelda nii aktsiate, ETF-ide kui ka valuutade ja futuuridega. Aga kui sooviks on saada kiirülevaade hinnaliikumistest, viimastest uudistest ja majandustulemustest, on selleks olemas palju palju paremaid seadistusi.

Mosaic

Seega pole ime, et pikaajalise investorina avastasin enda jaoks üpris kiiresti “Mosaic” ja “Mosaic 1” nimelised alamlehed. Tegu on lihtsalt seadistatava avakuvaga, kus ühele ekraanile on korraga võimalik paigutada lühi- ja pikaajaline hinnagraafik koos soovitavate tehnilise analüüsi indikaatoritega, erinevad turumonitorid, uudisvoog ja teavitused, ettevõtte lühitutvustus, finantsid ja anlüütikute prognoosid, orderite haldamise aken ja palju muud. Edaspidi piisab vaid sellest, et valida oma vaatlusnimekirjast mõni aktsia ning kogu eelkirjeldatud info kuvatakse antud aktsia kohta automaatselt. Alltoodud pildil on minu enda seadistatud üks avakuva eelistustest.

dividendinvestor-ee-lynx-mosaic-seadistatud-avakuva

Järgnevalt võtan vaatluse alla vähemalt minu jaoks kõige vajalikumad ja seni kõige kasulikumaks osutunud moodulid.

Monitorid

Abivahendiks ilma milleta kuigi pikalt ei soovi toimetada ükski investor ega kaupleja on erinevad monitorid – olgu siis turgu üldiselt või enda portfelli ja vaatlusnimekirja aktsiate hindu jälgivad koondtabelid. Lisaks sellele, et alati on kiirel pilgu peale viskamisel võimalik näha, kuidas on muutunud huvipakkuvate instrumentide hinnad, koondavad monitorid endas ka kenasti kõigi huvipakkuvate instrumentide kauplemissümbolid. Seda viimast asjaolu ei tasu üldse alahinnata. Olen tihtilugu tabanud end sellelt, et mõni väärt investeerimisidee on hetkel liialt kallis ja kui seda kusagile vaatlusnimekirja või monitori lülitanud ei ole, siis vajub see sootuks meelest. TWS-i monitorid kuvavad instrumendi viimase hinna ja hinnamuutuse võrreldes eelmise päevaga nii absoluutnumbrites kui protsentuaalselt.

dividendinvestor-ee-lynx-us-movers-monitor

Hinnagraafikud

Investor ei saa üle ega ümber hinnagraafikutest. Siin on seadistamise ja kuvatava info võimalused ikka päris laialdased. Avakuvale saab graafiku esile kutsuda valides “New Window” nimelisest rippmenüüst valiku “Chart“. Määrata saab nii vaikimisi kuvatava perioodi pikkuse (päev, kuu, aasta, viis või veelgi enam) kui ka andmete sageduse (30 sekundit, 1 minut, päevane, nädalane). Pikaajalise investorina kasutan kõige enam järgmist kolme graafikut: 1) päevane sagedus ja periood 1 aasta (1 Year/Daily candles) 2) nädalane sagedus ja 5-aastane periood (5 Years/Weekly candles) 3) nädalane sagedus ja 25-aastane periood (25 Years/Weekly candles). Nii saan ülevaate nii viimase aja arengutest kui ka hinnadünaamikast üle keskpika ja pika horisondi.

dividendinvestor-ee-lynx-graafik-5y-weekly

Fundamentaalandmed

Üheks minu peamiseks tööriistaks on kujunenud “Fundamentals” nime kandev moodul. Sealt näeb kiirelt ettevõtte lühitutvustust koos finantsnäitajate kokkuvõtte ja erinevate suhtarvudega (Summary), ühel graafikul kujutatud ettevõtte aktsia hinna, müügikäibe, EPS-i ja dividendide infot (Financial Summary), suurimate aktsionäride nimekirja (Ownership), lühikeseks müügi statistikat (Short Interest), mineviku ja tuleviku dividendimaksete kuupäevi (Dividend Calendar), analüütikute reitinguid ja nende muutus läbi aja (Analyst Ratings (Summary) ja Analyst Ratings (Details)), peamisi suhtarve nagu P/E, P/B, Debt/Equity, ROE, ärikasumi marginaal (Ratios), viimase 6 aasta finantsaruandeid täies mahus (Financial Statements), analüütikute prognoose (Analyst Forecasts), ettevõtete puudutavat uudisvoogu (News) ja palju muud.

dividendinvestor-ee-fundamentals-moodul

Võin julgelt öelda, et see on kaugelt kõige kasulikum moodul, mille seni dividendiinvestorina TWS-is enda jaoks leidnud olen. Väga palju kasulikku infot nii mineviku kui tuleviku (analüütikute prognoosid) kohta ja kõik kättesaadav ühest kohast.

Alustajasõbralik veebilahendus nimega Basic

Lisaks allalaetavale ja oma arvutisse installeeritavale platvormile on olemas ka veebipõhine platvorm nimega Basic. See on minu arvates hea lahendus nii alustavale investorile kui ka tegelikult juba oskuslikule kauplejale, kes täpselt teab, mida teeb. Selle platvormi puhul ei ole mingit eelseadistust tarvis. Sisse logides avaneb kõigile suhteliselt lihtne, arusaadav ja graafikaküllane platvorm. Analüütika osa on oluliselt piiratum kui allalaetava platvormi puhul (vähemalt esmakasutamisel mulle nõnda tundub). Teisalt oma portfelli kohta on rohkem (ja lihtsamini) saadaval igasugu näitajaid ja graafilist infot.

dividendinvestor-ee-basic-portfolio-tab

Ka tootluse raporteerimine on veebipõhises Basic lahenduses graafiliselt paremini esitatud ja info mitmekesisem. Pakun, et see viimane on tõenäoliselt siiski olulisem eelkõige kauplejatele, sest enamasti kuvatakse statistikat iga kauplemispäeva lõikes.

Kokkuvõtteks

Blogipostituse formaat on selgelt liialt lühike, et edasi anda TWS-i kauplemiskeskkonna kõiki võimalusi. Seega tõin välja vaid alustava investori jaoks ehk kõige kriitilisema. Ja selle, mis aitaks kergema vaevaga teha esimesi samme. Lisaks on algajatel kindlasti tore lihtsalt näha, milline siis näeb välja mõne välismaise maakleri kauplemisplatvorm.

Kui võiks arvata, et sellise detailiderohke kauplemisplatvormi puhul on kindlasti abi kasutusjuhendist, siis see on nii ja naa. TWS-i ametlik kasutusjuhend, mis on leitav siit, on hetkel ei rohkem ega vähem kui 1598 lehekülge pikk. Paljuski ka just seepärast saigi kirja pandud käesolev lühike sissejuhatus platvormiga alustamiseks.

[1] TWS platvorm võib ka mõne teise maakleri teenuseid kasutavale investorile tuttav ette tulla, sest Lynx kasutab siinkohal koostööpartneri süsteeme ja lahendusi.

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Mihkel says

  Aitäh põhjaliku artikli eest!

 2. Kas sul on plaanis ka mõnda konkreetset tehingut kirjeldada mõnes järgmises postituses?

 3. Veiko says

  Minul on küsimus valuuta vahetuse kohta. Kui ma tahan osta dollarites müüdavat väärtpaberit ja kontol on eurod, siis kas enne tuleb osta kuidagi dollareid ja siis tehing teha või konverteerib keskkond valuutad automaatselt reaalajas? Lisaks, kas on üldse võimalik osta dollareid soodsama kursiga kontole õiget aega ostma?

  • Dividend Investor says

   Välismaiste maaklerite puhul on see valdkond üpris võimalusterohke ja tegelikult isegi esmapilgul keerukas – valuuta konverteerimine vs valuutakauplemine vs valuuta laenuks võtmine. Plaanin ka selle teema järgmises postituses detailselt läbi käia. Lühikese vastusena saan öelda, et jah, on võimalik varem välisvaluuta oma kontole valmis osta.

 4. Investor says

  Tere. Miks sa registreerisid lynx konto läbi soome ? Kui valin registreerides international, mis vahe neil on ? Oskad akki oelda ?

  • Dividend Investor says

   Põhjus proosaline. Kui mina kontot avada soovisin, siis ei leidnud ma rahvusvahelise lehe pealt vastavaid dokumente/avalduse põhju ja üldmeilile saadetud e-kiri jäi vastuseta. Järgmisena võtsingi siis ette Soome filiaali.

 5. Ohoo, see on küll hea uudis, et Lynxbrokerisse tulid ja õpetlikke postitusi selle platvormi kohta hakkab tulema. Saan ehk ka nüüd klassikalisest vaatest edasi. Põhiprobleem vist oli mul, et ähmiga ei osand klassikalist vaadet enam tagasi panna ja mosaiigis jälle ei osand midagi peale hakata 😛
  Õnneks on olemas seal ka virtuaalkonto millega sisse logida saab. Soovitan kõigile algajatele harjutamiseks, muidu võib rahast ruttu ilma jääda 🙂
  Kergeks ostlemiseks, teatris või rannapäikese all, on abiks ka mobiiliversioon: IB TWS vist otsinguks Google Play poes.

  • Martti says

   Kasvik, kas virtuaalkontot saab luua ka ilma reaalselt registreerimata või ainult peale liikmeks astumist?

 6. Veel unustasin mainida, et see TWS toimib ka Linux Operatsioonisysteemis. Ja koodikaardilt numbrite küsimist saab vist sätungitest vähendada. Mul küsib ainult seadistuste kodulehele minnes ja/ehk raha välja kandes. Arvutis piisab tavalisest paroolist ja mobiilis ei küsi sedagi kui ma ainult oma uhkeid tulemusi soovin jälgida.

  • Dividend Investor says

   Kuna koodide sisse trükkimine mul seni väga pingutust ei ole nõudnud, siis ei ole seda sinu kirjeldatud poolt isegi uurinud. Aitäh jagamast!

 7. Tere ja tänan lynx platvormi tutvustuse eest. Plaanin ka ise välismaakleri juurde kolida ning siiamaani on maakleritest silma jäänud Lynx ja Degiro. Kas sinu valikusse jäi ka Degiro vöi oled ehk Degirost midagi kuulnud? Lisaks küsin kas läbi lynx platvormi hinnad jooksevad reaalajas?

  • Dividend Investor says

   Degiro nimelisest maaklerist ei ole varem miskit kuulnud. Esmapilgul tundub väga huvitav ja paljulubav.

   Lynx’is ei ole hinnad reaalajas, vaikimisi on ikka hilinemisega hinnad. Reaalajas hindade jaoks tuleb seal teha täiendavaid igakuiseid kulutusi.

 8. Koodikaart on eestlase jaoks ilmselt selline 10a vana meetod sisselogmiseks, aga õnneks on Interactive Brokersil olemas ka täiesti normaalne nutitelefoni äpp, mis töötab samal põhimõttel nagu Google konto või Facebooki 2-step verification. Info leiab siit https://ibkb.interactivebrokers.com/article/2260. Turvalisem ja mugavam kui koodikaart.

 9. Oskad sa õelda kuidas muuta negatiivne väärtus näiteks punaseks ja positiivne väärtus roheliseks trader workstationis. Vaatan piltidelt, et sul näitab change % valgelt, mis teeb jälgimise suts raskeks. Huvitaval kombel Lynx basicu watchlistis näitab hinnaliikumist ilusti roheliselt ja punaselt.

  • Dividend Investor says

   Ei oskagi kohe vastata sellele. Veidi uurisin, aga esimese hooga ei suutnud tõesti seadistada nii, et tekiksid mõistlikud värvide jaotused.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.