fbpx

Eesmärk

Märkus: käesolev postitus on kirjutatud ja uue investeerimiseesmärgi seadsin omale 2021. aasta mais. Progressi kajastavaid tabeleid ja graafikuid uuendan siin vähemalt korra-kaks aastas.

Kõik muutub! Unistused, elu, eesmärgid.

Tegin oma esimesed aktsiaostud 1997. aastal. Episoodilisteks seiklusteks see investeerimine siis jäigi. Seda pea järgmiseks 15 aastaks. Sihipärase investeerimisega alustasin 2013. aastal ja selle blogiga tegin otsa lahti 2015. aastal. Selline oli esimene postitus 2015. aastal.

Riskikartlik ja konservatiivne mõttelaad

Nagu ka ise sealt välja lugeda võite, siis minu toonast mõttelaadi iseloomustasid peamiselt kaks asja: 1) riskikartlikkus, turvatunde otsingud ja konservatiivsus; 2) meeletu soov pääseda 5 päeva nädalas kaheksast-viieni töö tegemise tsüklist ja helesinine unistust finantsvabadusest.

Olin terve elu olnud palgatöötaja, kuid sisimas tundsin, et vajan paindlikkust. Vajan võimalust teha tööd siis kui selleks on tuhin peal. Teha tööd segamatult ja gaas põhjas seni kuni asjad tehtud ning olen lõpptulemusega rahul. Samas vajan ka võimalust tõmmata päeva tegemistele joon alla kui enam miskit asjalikku torust ei tule. Mitte seda, et tuleb õhtul kella viie-kuueni kenasti kontoris tunnid täis istuda. Tundsin, et vajan ka paindlikkust, et näiteks kasvõi keset päeva käia rahulikult ilma kiirustamata poes midagi vajalikku ostmas või teha mõne sõbraga üks pikem lõuna. See iha vabaduse ja paindlikkuse järele oli ikka meeletu!

Lisaks nägin nii investeerimismaailma kui ka maailma tervikuna läbi oma ametikoha prillide. Olin praktiliselt terve elu tegelenud võlakirjadesse investeerimise ja riskijuhtimisega. Mis te arvate, mida see meie mõttelaadiga teeb? Õige, paneb otsima riske! Asju, mis võiksid valesti minna. Selle asemel, et keskenduda võimalustele, suunas mu töö mind juba aastaid pidevalt mõtlema riskidele. Siit ka konservatiivne mõttelaad, vajadus isikliku rahalise turvapuhvri järele ja mitte kõige suurem riskivalmidus oma rahaga toimetamisel.

Kõik muutub

See oli siis. Siis sobiski mulle väga-väga hästi investeerimisportfell, mis sisaldas valdavalt stabiilsete ja dividende maksvate firmade aktsiaid. Sobis see, et iga kuu laekus mulle dividendidena midagi kontole. Sobis see, et suure osa oma varadest hoidsin ka tähtajalistel hoiustel, madalama riskiga investeeringutes või lihtsalt arvelduskontol.

Samas nagu öeldud – kõik muutub! Tänaseks on selle 6 aasta taguse ajaga, mil esimese postituse kirja panin, muutunud ikka väga palju. Palgatöö lõppes minu jaoks 2016. aastal, olen teinud esimesi samme ettevõtluse maastikul ja mudin hoolsalt oma mõttemaailma ümber selliseks, et ohtude asemel keskenduda võimalustele.

See kõik on endaga kaasa toonud ka fookuse muutuse finantsasjades. Nii mõttemalli kui ka praktiliste aspektide vallas. Näiteks kuna ma enam kõrgepalgaline ei ole, siis eraisikuna mul praktiliselt täiendavaid sääste enam ei teki. See tähendab, et aktiivne investeerimistegevus on kolinud ettevõtte alla. Sinna tekib tulu, sealt teen ka suure osa uusi investeeringuid. Seega on aeg küps seada uusi sihte ja sõnastada uus eesmärk.

Miljoniline aktsiaportfell ettevõtte alla

Ühel vihmasel esmaspäeval (2021. aasta kevadel) oma rahaasjadest kokkuvõtteid tehes hakkasin mõtlema, et ma soovin järgmist. Saan 2021. aastal 43 aastaseks. Oleks maru tore kui 55. sünnipäeval oleks oma ettevõtte alla loodud investeerimisportfelli väärtus 1 miljon eurot.

Millegi pärast olen suhteliselt veendunud, et selleks ajaks olen ikka päris kindlasti juba kolinud maale oma majja elama, tegelen agaralt potipõllundusega ja naudin lihtsalt elu 🙂 Seega on mul aega umbes 12 aastat.

Jätan eraisiku portfelli praegu täielikult vaatluse alt välja. Nagu öeldud, siis olen praktiliselt terve elu olnud palgatöötaja ja seega investeerimisportfelli kasvatanud eraisikuna. Kuna alates 2016. aastast enam eraisikuna sääste eriti juurde ei teki, siis sellesse portfelli raha regulaarselt juurde ei ole lisanud. Vahel teen seal mõned vangerdused, kuid enamasti see portfell lihtsalt tasapisi tiksub ning kontole laekuvad dividendid reinvesteerin. See portfell toob mulle igakuiselt keskmiselt 600-800 eurot dividenditulu ja võtan seda kui meelerahu portfelli. Investeerimisportfell, mis toodab veidi rahavoogu ja vajadusel aitab katta ka elamiskulusid.

Miljonilise portfelli ambitsiooni valguses räägime niisiis minu ettevõtte all olevast portfellist. Tegin ettevõttele konto Interactive Brokersi juurde 2018. aasta detsembris ja regulaarselt hakkasin investeerima 2019. aasta kevadel. Alustasin ettevõtte kontoga täitsa nullist, tasapisi firmasse teenitud raha investeerides ja episoodiliselt ka kaubeldes.

Unista suurelt ja seejärel pane paika konkreetne tegevusplaan

Minnes tagasi värskelt püstitatud eesmärgi juurde tekib küsimus – kui mul on aega 12 aastat, siis mida pean tegema, et jõuda miljonilise portfellini? Jätame kõiksugu loteriivõidud, erakorralised vedamised ja spekulatsioonid kõrvale ja teeme lihtsakoelise plaani. Kui palju pean igakuiselt investeerima, et 12 aasta pärast oleks minu firma alla loodud aktsiaportfell väärt vähemalt 1 miljon eurot?

Tegin läbi arvutused (sellest saad pikemalt lugeda siin) ja sain vastuseks, et järgmise 12 aasta jooksul tuleb igakuiselt investeerida ligikaudu 3 000 eurot.

See siis ongi minu tegevuskava. Minu plaan, mille täitmist hakkan igakuiselt edaspidi esmajärjes mõõtma ja ka siin blogi veergudel teiega jagama. Kindlasti ei saa see teekond olema sujuv ja lihtne. Kindlasti tekib takistusi. Kindlasti tuleb ette äpardumist. Mõnikord kaob ka motivatsioon ja usk. Siis tulen ikka ja jälle tagasi siia just sellele samale lehele, et lugeda kõik ülaltoodu uuesti üle ning visata pilk peale sellele, kuidas pikas perspektiivis progress paistab.

Täna, 2021. aasta mai lõpu seisuga annan stardipaugu ja hetkeseis on selline. Uuendan seda tabelit edaspidi vähemalt korra-kaks aastas.

AastaKeskmine investeeritud summa kuus (EUR)Igakuise investeeritud summa eesmärk (EUR)IB portfelli turuväärtus (EUR)Portfelli turuväärtus kokku (EUR)
05.20213 8203 000103 100121 300
12.20216 7603 000140 500170 700
06.20225 7413 000122 500143 900
12.20223 8193 000148 900169 600
06.20234 6743 000196 700213 000
12.20234 6823 000236 300262 100

Olgu veel öeldud, et ülalkirjeldatud eesmärgi poole liikumise teekonnal pean ise kõige olulisemaks investeerimist väärtpaberitesse välismaakler Interactive Brokers’i konto kaudu (lühendatult IB). See on see koht, kus regulaarselt toimetan. Mul on selle sama ettevõtte alt ka veidi muid investeeringuid (Funderbeam, mõned võlakirjad, veidi krüptovarasid) ja lisaks mõned investeeringud ka tütarfirma kontol, kuid nagu öeldud, siis põhifookus saab olema Interactive Brokersi konto. Tabeli kõige parempoolne veerg hõlmab siis endas ka neid kõiki muid investeeringuid.

Lisaks, aeg-ajalt kasutan Interactive Brokersis ka finantsvõimendust ehk margin laenu. Portfelli turuväärtust kajastan ikka ja alati netoväärtuses ehk varad miinus laen.

Üks täpsustus veel. Juhul kui midagi portfellist maha müün (näiteks aktsia A) ja selle raha siis uuesti mujale investeerin (aktsia B), siis see ei lähe arvesse kui värskelt investeeritud raha.

Graafiliselt näeb kogu pilt välja selline. Nagu näete, siis miljoniportfelli eesmärk paistab veel ikka väga kõrgel ja kaugel. Aga noh, kes tasa sõuab, see kaugele jõuab. Igatahes progress on täitsa nähtav.

Seisuga 31.12.2023

Hirmutav, aga põnev!

Ütlen ausalt. Kõige selle kirja panemine ja siin blogis avaldamine on veidi kõhedust tekitav. Mul pole aimugi, kuidas elu läheb, kas tõesti suudan iga kuu 3 000 eurot investeeringutesse suunata, mida teeb aktsiaturg (tõuseb liiga hoogsalt ja osta on kallis või kukub kolinal ja portfelli väärtus ei taha teps mitte tõusta). Absoluutselt ei tea!

Ja mis siis kui mingil põhjusel ei saa või suuda ettevõtlusega nõnda palju teenida, et maksta omale ära palk, riigile maksud, firma alt autoliising, erisoodustusmaks, tegevuskulud, hunnik subscription kulusid jne jne. Siis jään siin teie ees lolliks, eks ole?! Tulen ja luhvtitan siin oma suure unistusega ning reaalsuses hoopis ebaõnnestun.

Täiesti reaalne võimalus, et midagi sellist võib juhtuda. Kas episoodiliselt või üleüldse. Aga samas, samas kui ma üldse ei unistaks, kui ma üldse ei seaks sihte, kui mul puuduks igasugune plaan … siis oleks igav. Ja poleks tõenäoliselt ka progressi.

Seega, ma tean, et see on veidi hirmus, aga kutsun sind sellele teekonnale kaasa. Alustuseks mõtle välja, mis on sinu number. Mis on sinu unistuste portfelli suurus? Seejärel kasuta seda kalkulaatorit, et paika panna oma enda tegevusplaan ja lähme sellele väljakutsele vastu üheskoos!