fbpx

Paari päevaga kadus 95% investeeringu väärtusest

Viimased päevad on aktsiaturgude volatiilsuse langusele panustajatele toonud väga valusa õppetunni. Möödunud aasta üks tulemuslikum investeerimisidee kukkus kokku vaid 2-3 kauplemispäevaga.

Panustamine turgude stabiilsusele

2017. aasta üheks parima tootlusega börsil kaubeldavaks väärtpaberiks oli VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN. Väärtpaber, mille kauplemissümbol on XIV, näitas möödunud aastal koguni +187% ulatuvat tootlust. S&P 500 aktsiaindeksit järgiva ETFi SPY kogutootluseks kujunes samal perioodil ligikaudu +22%.

XIV oli spekulantide ja kauplejate seas üpris populaarne. Veel kuu alul ulatus väärtpaberi varade maht 1,9 miljardi USA dollarini. XIV panustab volatiilsusindeksi VIX langusele. Teisisõnu teenisid XIV-i investorid positiivset tootlust juhul kui aktsiaturgude hinnakõikumiste ulatus püsis samal tasemel või langes.

Viimase aasta parima kauplemisidee kollaps

Kõik see muutus reedel 2. veebruaril, mil USA aktsiaturg koges üle pika aja rohkem kui -2% langust. Sellised suured hinnakõikumised toovad endaga kaasa volatiilsuse hüppe üles poole. Teisisõnu tegi VIX indeks sel päeval läbi ligikaudu +30% tõusu. Volatiilsusindeksi väärtus tõusis 13 piirimailt sinna 17-18 juurde. Järgmised kauplemispäevad ehk käesoleva nädala esmaspäev ja teisipäev tõid aktsiaturgudele veelgi suuremad kõikumised, mille tulemusena ületas VIX indeks päevasiseselt isegi 50 punkti taseme.

Kui sellised suured muutused turu hinnakõikumiste ulatuses olid kasulikud volatiilsuse tõusule panustajate jaoks, siis möödunud aasta ühe populaarseima kauplemisidee ehk hinnastabiilsuse peale panustajad kogesid ootamatult suuri kahjumeid. Nimelt langes XIV ETNi turuhind juba reedesel järelturul ligikaudu -85%.

Kui veel veebruari esimesel päeval oli XIV turuhind ligikaudu 129 dollarit, siis viimane teadaolev ametlik noteering jääb postituse kirjutamise hetkel sinna 5,1 dollari kanti. Põhimõtteliselt kaotasid XIV väärtpaberisse oma raha paigutanud kauplejad kolme kauplemispäevaga ligi 95% oma rahast.

Tegu mitte fondi, vaid võlakirjaga

XIV näol ei olnud tegu tavapärase fondistruktuuri kasutava börsil kaubeldava fondiga. Tegu oli hoopis niinimetatud Exchange Traded Note’i ehk ETNiga. ETN on sisuliselt võlakiri. XIV oli sellise suurpanga nagu Credis Suisse AG poolt välja antud ja pöördvõrdseliselt volatiilsusindeksiga VIX seotud struktureeritud võlakiri.

Pikemalt olen ETFide ja ETNide sarnasusi ja erinevusi lahanud selles postituses.

Selliste struktureeritud võlakirjade puhul on tavaks, et võlakirja dokumentatsioonis on ette nähtud ennetähtaegselt võlakirja tagasi kutsumise tingimused. XIV puhul oli üheks tingimuseks -80% ulatuv hinnalangus võrreldes eelmise kauplemispäeva sulgemishinnaga. Esmaspäeval 5. veebruaril sai see kriteerium täidetud. See viis Credit Suisse poolse võlakirja tagasikutsumise protsessi algatamiseni.

Panga pressiteate kohaselt lõpeb kauplemine XIV kauplemissümbolit kandva väärtpaberiga 20. veebruaril. Investorid ja kauplejad saavad nüüd valida, kas müüa oma XIV positsioon börsi vahendusel või oodata kuni Credit Suisse maksab ise iga võlakirja eest tema puhasväärtuse ulatuses raha investorile tagasi. See väärtus on täna veel teadmata ja fikseeritakse alles 15. veebruaril. Võlakirja puhasväärtus sõltub 15. veebruari VIX indeksi futuuride hinnatasemetest.

Valus õppetund

XIV kauplemissümbolit kandva struktureeritud võlakirjaga toimunu annab paljudele kindlasti vajaliku, kuid ka üpris valusa õppetunni – ETF ehk börsil kaubeldav fond ja ETN ehk börsil kaubeldav struktureeritud võlakiri ei ole üks ja sama. ETN on siiski ikka ja alati kellegi võlakohustus, mille puhul kehtib väärtpaberi haldamisel hoopis teistsugune reeglistik kui ETFide ehk fondide puhul.

Teiseks, kuigi võib suhteliselt suure tõenäosusega hinnata, et varem või hiljem pöördub volatiilsusindeks VIX taas madalamale ja XIV väärtpaberi hind peaks seeläbi tõusma, siis kauplejatel ja investoritel lihtsalt puudub võimalus oma algset investeeringut hoida ning kannatlikkust kasutades kahjumit vähendada või isegi taas nulli jõuda. Seda lihtsalt põhjusel, et XIV kutsutakse ennetähtaegselt tagasi.

Kolmas õppetund puudutab tootluspotentsiaali asümmeetrilisust. Sisuliselt saame täna tagantjärele tarkusena öelda, et hinna langusele (antud juhul VIX indeksi) panustavad finantstooted on järskude hinnaliikumiste puhul väga ohtlikud. Teisisõnu langusele panustamine ehk alusvara lühikeseks müümine kipub mõnikord õige kiiresti väga kahjumlikult lõppema. Kui XIV ETNiga oma raha kahekordistamiseks pidid investorid seda hoidma umbes 10 kuud, siis ligi 95% investeeringu väärtusest kadus vaid 2-3 kauplemispäevaga.

Isiklikud ja sedakorda õnneks hüpoteetilised õppetunnid

Oma isiklikku raha ma XIVi paigutanud ei olnud. Kuigi pean tunnistama, et möödunud aasta oktoobris-novembris oli see ETN mul radaril ja küpses tõsine plaan seda oma spekulatiivse portfelli jaoks soetada. Peamiseks põhjuseks, miks otsustain XIVi mitte raha paigutada oligi see sama eelnevalt jutuks olnud tootluse asümmeetrilisus.

Hindasin toona olukorda järgmiselt: +20 kuni +30% tootluse saamiseks pidi aktsiaturgude volatiilsus jääma ligikaudu samale tasemele või veelgi langema vähemalt 3-4 kuud järjepanu; samas suurusjärgu kaotuse (-20% kuni -30%) jaoks piisas aga vaid ühest-kahest kriisipäevast. Pealegi ütles sisetunne ja kiired arvutused, et juhul kui volatiilsus aktsiaturgudele naaseb, siis tõenäoliselt on minimaalseks XIVi hinnalanguseks pigem -40%. Nõnda see spekulatiivne positsioon siis võtmata jäigi. Õnneks.

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

  1. poolast says

    Suured tänud, et keegi peab sellist blogi eesti keeles! Jõudu edaspidiseks !!!!

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.