fbpx

Mikroinvesteerimise kalkulaator

Mõned kuud tagasi tuli LHV turule mikroinvesteerimise tootega. Sisuliselt on tegu sümbioosiga seni tuntud SEB Digikassast ja LHV Kasvukontost. Teisisõnu ümardatakse kõik pangakaardiga tasutud maksed täiseuroni ja see ümardatud summa kantakse eraldi kontole. Mikroinvesteerimise lahenduse puhul on selleks eraldi kontoks LHV Kasvukonto. Kasvukontol saab iga investor ise valida, millistesse börsil kaubeldavatesse fondidesse ehk ETFidesse tema raha regulaarselt minema hakkab. Kõik on lihtne ja automaatne – maksa vaid kaardiga ja samal ajal muudkui ka investeerid.

Suurepärane lahendus, ennekõike noortele

Mikroinvesteerimise võimalusest kuuldes oli mul isiklikult kohe esimeseks küsimuseks, et huvitav kui palju minul keskmiselt iga kuu kaardimakse ümardamiste pealt kokku koguneks? LHV pangakaart ei ole mul ainus ja peamine pangakaart. Samuti vibutan seda kaarti tõenäoliselt keskmiselt ka harvem kui igapäev suurlinnas elav ja kontoris töötav inimene. Igatahes kogu kaardimaksete ajalugu Excelisse eksportides oli kiirelt ja lihtsalt näha, et minu puhul on selleks summaks olnud keskmiselt 20 eurot kuus. Aastas teeb see kokku siis 240 eurot. Minu jaoks ei tundunud see kuigi märkimisväärse summana, eriti kui arvestada, et keskmiselt investeerin ise mitu korda suurema summa ja seda iga kuu.

Teisalt nägin kohe mikroinvesteerimise võlu just ennekõike noorte jaoks. Nende jaoks, kes lihtsalt ei viitsi investeerimise peale mõelda, sellega tegeleda ja ei ole kuigi positiivselt meelestatud selles suhtes, mis puudutab investeeringuteks raha kõrvale panemist. Kuna mul on palju noori sugulasi, kes on parasjagu kõrgkoolis või suhteliselt värskelt selle lõpetanud ja nüüd tegemas esimesi samme karjääriredelil, siis võtsin kätte, tegin meile Facebooki grupivestluse ning jagasin oma mõtteid. Veenmaks neid mikroinvesteerimise idee headuses tegin Excelis ka mõned arvutused.

Alustuseks võtsin igakuiseks kaarditehingute ümardamise summaks 50 eurot kuus. Pakun, et linnas elavale ja töötavale noorele võib see olla päris hea alguspunkt. Sisuliselt tähendab see seda, et näiteks 25 päeval kuus tehakse iga päev nii umbes 2-5 kaardimakset, millelt iga päev koguneb siis umbes 2 euro väärtuses ümardamisi. Võttes investeerimisperioodi pikkuseks 10 aastat, kujuneb sissemakseteks üle selle perioodi 6000 eurot. See on noore inimese jaoks juba päris suur summa, eks ole?!

Võtsin arvesse ka erinevad LHV poolt võetavad tasud – tehingutasu 1% igalt ostusummalt ja haldustasu 0,05% kuus pluss käibemaks (ehk ligikaudu 0,72% aastas). Haldustasu osas eksisteerivad teatud erandid. Näiteks on eelisseisus alla 26. aastased, kelle käest igakuist haldustasu ei küsita. Samuti on praeguse hinnakirja kohaselt Kasvukonto esimesel aastal haldustasuta.

Järgmise sisendina on vaja investeeringute oodatavat keskmist aastast tootlusnumbrit. Võtsin selleks esialgu aktsiaturgude keskmise ajaloolise tootluse ehk 8%.

Eeltoodud sisendaid kasutades on 10. aasta lõpuks oodatavalt Kasvukontol 8250 euro väärtuses väärtpabereid. See on ikka täitsa korralik summa kui arvestada, et tegu on vaid kaarditehingute summade ümardamisest tulnud rahaga. Rahaga, mis on justkui märkamatult ilma igasugu meiepoolse vaeva nägemiseta Kasvukontole jõudnud.

Paindliku lahenduse otsinguil

Iga inimese tarbimisharjumused, kulude tase ja kaardimaksete kasutamise sagedus on erinevad. Seepärast mõtisklesin ühel sombusel ja lörtsisel õhtupoolikul, et kuidas saaksin luua oma noorte sugulaste tarbeks midagi sellist, kuhu nad saaksid ise oma numbrid sisestada, nendega veidi mängida ja kohe näha, milline oleks tulemus. Minu valmis ehitatud Exceli tabel selleks ei sobinud. Teate ju küll, et teiste koostatud Exceli tabeleid on sageli päris keeruline lahti mõtestada ja kasutama hakata. Pealegi peaksin nii kui nii siis nägema vaeva, et see visuaalselt kaunimaks teha.

Nõnda tuligi mõte luua kalkulaator. Olgu öeldud, et kuigi ma olen koolis programmeerimist õppinud, siis viimased pea 15 aastat ei ole ma seda praktiliselt kasutanud, välja arvatud mõningate Exceli makrode täiendamine/parandamine. Kuna ilm oli väljas ikka eriti nadi ja soosis vaikselt arvuti taga nokitsemist, siis otsustasin, et õpin JavaScript’is koodi kirjutama ning teengi ühe lihtsa kalkulaatori (loomulikult selleks juba ette valmistatud kalkulaatori põhja kasutades). Peamurdmist oli omajagu, sest harjumuspärast Exceli loogikat/põhju tootluste arvutamisel kasutada ei saanud ja tuli kõik valemid üksipulgi lahti kirjutada ning teostada vajalikud teisendused. Lisaks siis minu jaoks täiesti tundmatu programmeerimiskeele süntaksi õppimine. Igatahes täitsa tore pusimine oli ja presenteerin tulemust rõõmuga nüüd ka siin blogis.

Mikroinvesteerimise kalkulaator

Alltoodud kalkulaatori abil saad arvutada mikroinvesteerimise tulemuslikkust. Vali igakuiste kaardimaksete ümardamise summa, investeerimisperioodi pikkus aastates ja oodatav keskmine aastane tootlus.

Tulemusena näed kui palju maksid nende aastate jooksul ise sisse ja kui suureks on sinu portfell investeerimisperioodi lõpuks kasvanud.

Juhul kui liuguril valitud vahemik jääb sulle kitsaks, siis alati võib meelepärase numbri sisestada ka kõrvalolevasse lahtrisse käsitsi.

Meeleolukat simuleerimist!

Kalkulaator võtab arvesse järgmised LHV hinnakirja alusel kehtivad tasud: 1) tehingutasu 1% igalt ostusummalt ja 2) haldustasu ligikaudu 0,72% aastas portfelli turuväärtuselt (ehk 0,05% kuus pluss käibemaks).

Lahtiütleja: Käesolev investeerimistoote tutvustus ei sisalda endas investeerimissoovitust. Tegu on informatiivse ülevaatega, mille eesmärgiks on pakkuda abivahendit neile, kes soovivad mikroinvesteerimist kaaluda.

Ma ei ole mingil moel seotud LHVga ega saa käesoleva kirjutise avaldamise eest LHV käest rahalist tasu või muid hüvesid.

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Väga lahe, et siukse asja valmis pusisid! Igati noobel tööriist alustajale/noorele investorile.

 2. Aitäh kalkulaatori eest! Ma siin juba mitu kuud käin oma lapsele peale, et rohkem kaartiga raha kulutaks, et saaks ikka investeerida ka. Lõpuks jõudis mulle pärale, et tasuvam on hoopis ise otse tema kasvukontole 50 eurot kanda kui sundida teda läbi kaardimaksete seda sinna koguma 😉

  • Dividend Investor says

   Kusjuures sellisel juhul poleks üldse paha mõte siduda enda pangakaart oma lapse Kasvukontoga (ei ole kursis, kas see reaalselt võimalik on). Ja siis lapsega koos poes käies lasta tal arvutada ning kujundada ostukorv nõnda, et tema Kasvukontole maksimaalne panus laekuks 😉

 3. Mina ka kannan ise iga nädal kasvukontole ca 10 EURi (saaks muidugi ka püsikorralduse teha) eksperimendi mõttes. Mulle tundub maru mugav variant just “ostuhinna keskmistamiseks”.

  • Dividend Investor says

   Tõsi, on mugav. Ja võimaldab kenasti emotsioonide poole ka investeerimisotsusest eraldada.

 4. Mina kasutan samuti LHV Kasvukonto ja mikroinvesteerimise sümbioosi. Tõsi, et summad oleksid suuremad, siis lisandub iga kolmapäev automaatkandega 10 eurot kontole juurde, seega peaksin ainuüksi aastas paigutama sinna suurusjärgus 800-900 eurot. Kui ka noor inimene seaks üles nt 5 eurose kande kolmapäeviti lisaks mikroinvesteerimisele, siis oleks summa juba märkimisväärselt suurem. Seega julgustan inimesi ka ise lisakandeid tegema!

  • Dividend Investor says

   Aitäh, et oma lähenemist siin jagasid ja julgustavaid sõnu samuti! Ikka on ses valguses hea teada, kuidas teised toimetavad.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.