fbpx

Uued ja huvitavad värskelt turule jõudnud ETFid

Aasta algus on börsil kaubeldavate fondide tööstusharus olnud aktiivne. Turule on toodud päris mitmeid uusi ja huvitavaid ETFe.

Tehnoloogiasektori nišifondid jätkuvalt populaarsed

Jätkuvalt näikse populaarsed olevat erinevad tehnoloogiasektori nišifondid. Sellised, mis lähevad püüdma soodsaid tulevikusuundumusi mõnest eriti kitsast valdkonnast.

ARK Invest nimeline fondivalitseja näiteks tuli välja ARK Fintech Innovation ETFi nime kandva börsil kaubeldava fondiga. ETF kaupleb New Yorgi börsil kauplemissümboli ARKF all. Fondi kulukuse määr on 0,75% aastas. Nagu nimigi ütleb, keskendub fond finantssektoris rakendatavatele tehnoloogiatele. ARKF on ses mõttes ebatraditsiooniline ETF, sest tegu ei ole passiivselt hallatatud, vaid hoopis aktiivselt juhitud börsil kaubeldava fondiga. Teisisõnu valitakse ETFi investeeringud välja fondijuhtide aktsiaanalüüsi tulemuste alusel.

Fondi plussiks on selle globaalne investeerimise ulatus. See tähendab, et fondi sobivad nii USA, Euroopa riikide kui ka näiteks Hiina ettevõtete aktsiad. Fondi investeeringuid valides sihitakse ettevõtteid, mis pakuvad mõnd finantssektori senise toimimise aluseid muutvat teenust või toodet. Valdkonnad, millele aktsiaid valides keskendutakse on muuhulgas innovatiivseid tehingute lahendusi pakkuvad, plokiahela tehnoloogiat kasutavad, erinevaid kapitali kaasamise platvorme pakkuvad ja uusi innovatiivseid jaekliendi lahendusi turule toovad firmad.

Fondi suurimate positsioonide hulgast leiab nii tuntud suurfirmasid nagu Apple, Tencent, Amazon, Baidu ja Alibaba, aga ka laiemale avalikkuse vähemtuntuid nagu näiteks Square, Lendingtree, Zillow Group, Splunk, Guidewire Software.

Kõnealusel ETFil on olemas juba ka konkurent. Selline, mis mõnes mõttes on rohkem tavalise ETFi moodi. Selleks on Global X FinTech ETF, mille kauplemissümboli New Yorgi börsil on FINX. FINX järgib turukapitalisatsiooniga kaalutud alusindeksit ja sai loodud kaasamaks finantstehnoloogia sektori firmasid veelgi laiemalt. Juba 2016. aasta septembris loodud fondi kulukuse määr on 0,68% ja tänaseks on investorid ETFi paigutanud ligi 300 miljoni USA dollari väärtuses raha. Viimastel andmetel omab fond 38 erinevat aktsiapositsiooni üle kogu maailma. Suurimateks neist on Fiserv, Square, PayPal, Intuit, Fidelity National Information Services ja First Data Corporation.

Tehisintellekt ja tuleviku transport

Saksamaa fondivalitseja DWS (Deutsche Bank’i fondiäri uus nimi) on välja tulnud Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF nimelise fondiga. Fond järgib Nasdaq Yewno Artificial Intelligence and Big Data Total Net Return Index nime kandvat alusindeksit. Kõnealune alusindeks on kokku pandud eesmärgiga lõigata kasu selliste suurandmete temaatikate nagu süvaõpe, pilveandmetöötlus, pildi- ja kõnetuvastus ning vestlusrobotite arengust. Indeks koosneb pisut vähem kui 100 firmast, millest ligi 70% on USA, 8% Jaapani ja 4% Saksamaa firmad.

Fondi kulukuse määr on 0,35% aastas ja ETF kaupleb Saksamaa Xetra börsil kauplemissümboli XAIX all. Suurimate positsioonide hulka kuuluvad muuhulgas Comscore, AMD, Facebook, Elastic BR, Proofpoint, Xilinx, Box Inc ja Splunk.

Taas kord on kõnealusel ETFil juba olemas ka konkurent, möödunud aasta lõpus turule tulnud Amundi Stoxx Global Artificial Intelligence UCITS ETF. See ETF kaupleb Pariisi börsil sümboli GOAI all. ETFi kulukuse määr on sarnaselt DWSi fondiga 0,35% aastas. Amundi fondi näol on tegu omajagu laiapõhjalisema ETFiga, sest selles on erinevaid firmasid kokku pea 250. Fondi strateegia näebki ette, et investeeritakse ka sellistesse firmadesse, mis on tuntud kui tehisintellekti suurte investeeringute tegijad vaatamata sellele, kas firmal mõni selle valdkonna toode või teenus juba on turule toodud. Seepärast leiab GOAI kauplemissümbolit kandava ETFi suurimate positsioonide seast muuhulgas ka sellised firmad nagu Lear Corp, General Electric, Netflix, Bank of America ja Boeing.

Teine uus ETF, millega DWS hiljuti välja tuli hõlmab tuleviku transporti ehk siis ennekõike isesõitvaid, elektrilisi ja hübriidsõidukeid ning erinevaid akutehnoloogiaid. Fondi nimeks on Xtrackers Future Mobility UCITS ETF ja see kaupleb Saksamaa Xetra börsil sümboli XMOV all. Fondi investeeringute nimekiri koosneb täna ligikaudu 80 firmast, millest üle poole on Jaapani ettevõtted. Tegu on esimese Euroopa börsidel noteeritud selle teemalise ETFiga. Osaliseks konkurendiks XMOVile võib pidada L&G Battery Value-Chain UCITS ETFi nimelist fondi, mis keskendub ennekõike just akutehnoloogiatele. See fond on pigem kallimate killast, kulukuse määr 0,75% aastas ja kaupleb Londoni börsil sümboli BATT all.

XMOVi kulukuse määr jääb 0,35% juurde aastas. ETFi suurimate positsioonide esikümnest leiab rohkelt Jaapani firmasid nagu näiteks Kawasaki Heavy Industries, Hitachi, NOK Corporation, Murata, NEC, Mazda Motor ja Fuji Heavy Industries. USA firmadest mahuvad fondi suurimate positsioonide nimistusse Micron Technolgy, Facebook, AMD, Cypress Semiconductor ja General Motors.

Uued e-kaubandusele keskendunud fondid

Täiendust on saanud ka e-kaubanduse valdkonna fondivalik. Amplify tuli välja oma USA turule keskendunud e-kaubanduse ETFiga juba pea kolm aastat tagasi. See, Amplify Online Retail ETFi nime kandev ja NASDAQi börsil kauplemissümboli IBUY all noteeritud fond, on tänaseks kogunud juba ligi 300 miljoni dollari väärtuses varasid.

Uue fondiga sihtis Amplify nüüd ka rahvusvahelist e-kaubandust. See tähendab sihikule võeti väljaspool USAd tegutsevad e-kaubanduse ettevõtted. Just sellistest ongi kokku pandud uus Amplify International Online Retail ETF nime kandev fond. ETF kaupleb New Yorgi börsil sümboli XBUY all. Fondi kulukuse määr on 0,69% aastas.

Üle poole fondi investeeringutest moodustavad paigutused Hiina ja Jaapani ettevõtetesse. Neile järgnevad 16% osakaaluga Suurbritannia ja ligi 10% osakaaluga Saksamaa firmad. Fondi suurimate investeeringute nimistust leiab järgmised nimed: Asos, Vipshop Holdings, Kogan.com, Ocado Group, Just Eat, Shopify, Mercadolibre, Iqiyi ja Boohoo Group.

Neil, kes soovivad ühe ostuga saada nii USA kui muu maailma e-kaubandusettevõtete omanikuks, tasub kaaluda samuti suhteliselt värskelt turule tulnud Global X E-commerce nimelist ETFi. See 0,68% kulukuse määra omav ETF kaupleb NASDAQi börsil kauplemissümboli EBIZ all. Nagu öeldud hõlmab fond e-kaubanduse ettevõtteid üle kogu maailma. Ligi pooled neist pärinevad USAst, 26% Hiinast, 9% Jaapanist ja 6% Suurbritanniast. Kokku on ETF raha paigutanud 37 eri firmasse. Fondi suurimate positsioonide hulgas on NetEase, Etsy, Shopify, Rakuten, eBay, Alibaba Group, Amazon.com, CoStar Group, Ocado Group ja Booking Holdings.

Lahtiütleja: Käesolev börsil kaubeldavate fondide tutvustus ei sisalda endas investeerimissoovitust. Tegu on informatiivse ülevaatega, mille eesmärgiks on laiendada silmaringi ja koondada infot. Investeerimisotsused ja analüüsid teeb iga investor ise.

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Anonüümne says

  Eesti keeles on õige nišifondid, ühe š-ga. http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=ni%C5%A1%C5%A1&F=M

 2. Huviline says

  Kas ja kuidas sa USA ETF-idesse raha lükkad – nimelt USA ETF-d on meile ju lukus.
  Tegin endale hiljuti IB-s konto ning ja kas on sealt kaudu üldse võimalik neid hankida, ilma et muudaks oma residentsust?

  Tänan!

  • Dividend Investor says

   IB kaudu ligi aastajagu enam USAs registreeritud ETFidele ligi ei pääse. Väidetavalt LHV kaudu veel saab.

   Olen ise leidnud mulle sobilikud Euroopa börsidel kauplevad versioonid ja soetan neid IB kaudu.

 3. Mis mõte on soetada nii kõrge hinnaga ETFi, kui hind sööb tootlust? Kui tihti ETF omanikud tõstavad hinda?

  • Dividend Investor says

   Mõnikord on lihtsalt mugavam soetada mõni temaatiline või sektori ETF kui ise osta neid 20-50 aktsiat või üleüldse hakata analüüsima, et milliseid neist osta ja milliseid mitte. Viimane aastakümme on pigem olnud selline, kud ETFide haldustasud on languses. Kohe ei oska isegi mitte ühtegi sellist juhtumit nimetada, kus ETFi kulukuse määra oleks tõstetud.

 4. ETF-e on propageeritud just nende odavuse tõttu, võrreldes teiste investeerimisfondidega. Üle 50% TERiga ETF tundub selles valguses liiga kallis…

  • Dividend Investor says

   Pakun, et pead silmas TER üle 0,50%?! Aga jah, eks ta nii ole, et tänapäeval võib juba öelda, et üle 0,50% aastas kulukuse määr on kallimapoolne. Samas ETFide puhul tasub meeles hoida, et mida spetsiifilisem, seda kallim. Laiapõhjalised, lihtsad ja populaarsemaid indekseid järgivad ETFid on saadaval päris madala kulukuse määraga ning TER on viimase 5 aasta jooksul pigem vaikselt alla poole tiksunud.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.