fbpx

Dividendikuningad – 50 aastat järjestikust dividendikasvu

Sel korral võtame vaatluse alla dividendiaktsiate paremiku ehk dividendikuningad – firmad, mis on järjepanu igal aastal dividendimakseid kasvatanud vähemalt 50 aastat järjest.

Tee nüüd lugemisse väike paus ja mõtiskle korra. Kas sa päriselt ka adud kui pikka aeg on 50 aastat? Ja mõelda vaid, et on olemas ettevõtteid, mis on igal aastal dividendimakseid kasvatanud alates 1970. aastast. Selle aja sisse jääb ikka väga erinevaid kriise, geopoliitilisi pingeolukordi, aga ka 7-8 “tavalist” majanduslanguse episoodi. Viimase 50 aasta jooksul on USA majandus olnud langusfaasis kokku enam kui 7 aastat, keskmiseks langusfaasi pikkuseks on ligikaudu 12 kuud. Seega kui kõigest sellest on suudetud läbi tulla nii, et dividendimakseid üha kasvatatakse, siis need firmad peavad midagi oma äri ja finantside juhtimisel ikka päris hästi tegema, kas pole?!

2016. aastal kui esimest korda dividendikuningatest kirjutasin, oli neid kokku 18. Täna on see number 32. Kõik need 32 on USA börsidel kauplevad ettevõtted.

2018. aastal lisandus dividendikuningate nimekirja finantssektorist Commerce Bancshares nime kandev firma (kauplemissümbol CBSH).

2019. aasta tõi täiendust H.B. Fuller Company (FUL) ja Altria Group (MO) näol.

2020. aastal lisandusid Black Hills Corp. (BKH), National Fuel Gas (NFG) ja Universal Corporation (UVV).

2021. aastal lisandus tööstussektori ettevõtte W. W. Grainger (GWW), mis just hiljuti tõstis dividendimakset +5,9% võrra.

Kõik dividendikuningad on välja toodud alljärgnevas tabelis.

Miks kaaluda dividendikuningaid?

Esimene ja iseenesest mõistetav argument dividendikuningate kasuks on stabiilne ja kasvav dividenditulu. Teisisõnu need, kes soovivad oma portfellist teenida stabiilset ja ajas kasvavat dividenditulu, leiavad dividendikuningate nimekirjast häid kandidaate dividendiportfelli üles ehitamiseks.

Viimase 10 aasta jooksul meenub mulle ainult 1 ettevõte, mis dividendikuningate nimekirjast dividendimakse kärpe tõttu lahkunud on. Selleks oli Diebold (DBD), mis esialgu jättis oma dividendimaksed tükiks ajaks samaks, kuid oli siis ikkagi sunnitud neid kärpima. Lisaks on dividendikuningate nimekirjast lahkunud ka Vectren ja Integrys Energy Group. Mõlemad need lahkumised olid seotud firmade ülevõtmisega.

Seega on dividendikuningad pakkunud mitte ainult stabiilset, vaid ka ajas kasvavat dividendvoogu. Näiteks 2021. aasta juuni lõpu seisuga statistikat vaadates oli viimase 12 kuu dividendimakse kogu S&P 500 indeksi tasandil -10,5% madalam kui aasta tagasi. Teisisõnu juhul kui sa oleksid siis oma raha paigutanud USA suurfirmade aktsiaid järgivasse S&P 500 indeksfondi/ETFi, siis aastaga oleks pandeemiakriisi valguses sinu dividenditulu langenud -10,5%. Samas dividendikuningatest moodustatud portfelli puhul tõusis dividenditulu sellel samal perioodil +4,6%.

Teine põhjus puudutab pikaajalisi kogutootluse numbreid. Näiteks perioodil 1993-2019 näitas dividendikuningate portfell keskmiseks aastaseks kogutootluseks +13,0%, S&P 500 indeks +9,8%. See tähendab, et S&P 500 indeksfondi investeeritud 10 000 dollarit kasvas selle aja jooksul 123 485 dollari suuruseks portfelliks, dividendikuningatesse investeeritud 10 000 dollarit aga 272 929 dollariliseks portfelliks.

Pandeemiakriisist väljudes samas jäid dividendikuningad S&P 500 indeksile kriipsu võrra alla – dividendikuningate portfelli tootlus perioodil juuni 2020 kuni juuni 2021 oli +28,0%, S&P 500 indeksil +30,5%.

Dividenditulu kõigest kolme ostuga iga kuu

Juhul kui tekib mõte panna omale kokku selline portfell, mis teenib dividenditulu iga kuu, on dividendikuningad päris hea koht, kust aktsiate valikul algust teha. Alljärgnevalt jagan teiega kolme näidisportfelli, mille puhul laekub omanikutulu kontole igas kalendrikuus. Portfellid on kokku pandud veidi erinevat loogikat kasutades – midagi turvalisust otsivale, midagi dividendikasvu püüdvale ja midagi kõrget dividendimäära ihalevale investorile.

Kõige lihtsam on nendest portfellidest mõelda nii, et juhul kui mul on täna näiteks 3 000 eurot dividendiportfelliga alustamiseks, siis ostan iga näidisportfelli aktsiat 1 000 euro eest (reaalselt toimuvad ostud muidugi dollarites kuna tegu on USA aktsiatega). Kui investeerimist ootab 10 000 eurot, siis läheb igasse aktsiasse ikkagi kolmandik ehk ligikaudu 3 333 eurot (ligikaudu 4 000 dollarit).

Rõhutan veel üle, et tegu on näidisportfellidega, mille panin kokku vaid paari kvantitatiivset filtrit kasutades – ettevõtete hetkeseisu ja tulevikuväljavaadetesse ma ei süüvinud ja see jääb igaühe enda uurida. Samuti tasub teada, et aktsiaportfelli kui terviku valguses saabub mõistlik hajutatus pigem seal 10-12 erineva aktsia juures. 3 aktsia omamine portfellis on ikkagi päris kontsentreeritud panuste tegemine.

Igatahes siit nad tulevad, 3 näidisportfelli, mis kõik on kokku pandud dividendikuningatest ja võimaldavad vaid 3 eri aktsia ostuga teenida dividenditulu iga kuu.

Näidisportfell #1: võimalikult turvaline dividendimakse ja kõrgeim võimalik dividendimäär

Esimese näidisportfelli tarbeks otsisin alustuseks välja kõik dividendikuningad, mille dividendimaksete turvalisuse skoor jääb kõige kõrgemasse kvintiili. See tähendab, et dividendimaksete jätkusuutlikust on hinnatud väga turvaliseks – dividendimaksete turvalisuse skoor on vahemikus 81-100 punkti võimalikust 100 punktist.

Järgmise sammuna valisin alles jäänud ettevõtetest välja need, mille dividendimäär on selle postituse kirjutamise hetkel kõige kõrgem. Neid filtreid kasutades jäid sõelale maagaasi võrgustikku haldav ja seda klientidele pakkuv kommunaalteenuste firma National Fuel Gas (NFG), rohkeid tuntud kaubamärke koondav esmatarbekaupade firma Procter & Gamble (PG) ja tervishoiusektori gigant Johnson & Johnson (JNJ).

Dividende maksavad need firmad järgmise graafiku alusel.

Juhul kui kõiki kolme aktsiat osta võrdsete summade eest, kujuneb portfelli kaalutud keskmiseks dividendimääraks ligikaudu 2,7%.

Dividendimaksete keskmine aastane kasvumäär viimase 5 aasta jooksul jääb selle portfelli puhul +3,7% piirimaile.

Dividendimaksete turvalisuse skoor on JNJ ja PG puhul 99 ja NFG puhul 95 punkti maksimaalsest võimalikust 100 punktist.

Näidisportfell #2: turvaline dividendimakse ja kõrgeim võimalik dividendikasv

Näidisportfell number kaks läheb püüdma pigem keskmisest kõrgemat dividendikasvu. Antud juhul vaatasin siis ajas tagasi ja võtsin aluseks viimase 5 aasta keskmise aastase dividendikasvu statistika.

Kvaliteedifiltrina läks taas kord käiku dividendimaksete turvalisuse skoor (kasutan Simply Safe Dividends analüüsiplatvormi skoore). Selle portfelli puhul oli aktsepteeritavaks vahemikuks 61-100 ehk turvalise ja väga turvalise dividendimakse skooriga firmad.

Taas kord sai välja valitud kolm aktsiat ja nõnda, et dividendituluna laekuks midagi igas kalendrikuus. Ülaltoodud valikukriteeriume kasutades jäid pinnale need kolm firmat: 1) toiduainete turundamise ja jaotusega tegelev Sysco Corp (SYY), 2) USA suuruselt teine ehitus- ja kodukaupade kett Lowe’s (LOW) ja 3) vee- ning kanalisatsiooniteenuseid pakkuv SJW Group (SJW).

Keskmisest kiiremini kasvavate firmade puhul kipuvad dividendimäärad olema madalamad. Seepärast ei tasu imestada, et selle portfelli kaalutud keskmine dividendimäär on ligikaudu 2,0% ehk jääb näidisportfell number ühele omajagu alla. Samas dividendimaksete kasvumäär on olnud päris kiire – viimase 5 aasta keskmine aastane dividenditulu kasvumäär on selle portfelli puhul +11,7% aastas.

LOW ja SJW dividendimaksete turvalisuse skoorid on väga kõrged, vastavalt 93 ja 99, SYY oma jääb neile pisut alla, kuid on selle skoorimise süsteemi järgi siiski jätkusuutlik ja turvaline (70 punkti maksimaalsest 100 punktist).

Näidisportfell #3: kõrgeim võimalik dividendimäär

Viimase portfelli puhul jätsin dividendimaksete turvalisuse skoori valikufiltrina kõrvale ja lähtusin soovist panna kokku maksimaalselt kõrget dividendimäära pakkuv portfell. Nõnda tehes jäid sõelale tubakatööstuse firma Altria Group (MO), tubakatööstust toorainega varustav Universal Corp. (UVV) ja elektri- ning maagaasi teenuseid pakkuv kommunaalfirma Black Hills Corporation (BKH).

Selle portfelli kaalutud keskmiseks dividendimääraks on antud postituse kirjutamise hetkel 6,1%. Viimase 5 aasta jooksul on sellise portfelli dividenditulu kasvanud keskmiselt +7,7% aastas. Seda on üllatavalt palju ja eri firmade dividendimaksete ajalugu uurides paistab, et nii MO kui ka UVV on 2018-2019. aastal tavapärasega võrreldes oma dividendimakseid kasvatanud justkui kiirendatud tempos. UVV puhul on viimasel paaril aastal jäänud dividenditõus pigem sinna 1-2% piirimaile ja MO puhul 2-5% kanti.

Kõrge dividendimääraga kaasneb pea alati ka kõrgem risk. See väljendub selgelt ka nende kolme firma dividendimaksete turvalisuse skooris. BKH skoor on 77, UVV oma 60, MO oma samas kõigest 55. Dividendimakse turvalisuse skoor vahemikus 41-60 on tõlgendatav kui borderline safe ehk selline piiripealne ja keskmine – ei midagi hullu, aga selgelt mitte ka väljapaistev ning parimate hulka kuuluv.

Kõigi dividendikuningate koondtabel

Koondasin kõik tänased dividendikuningad kokku ka ühte Google Spreadsheet tabelisse. Tegu on tabeliga, kus muuhulgas näiteks aktsia hind, kasum aktsia kohta ehk EPS ja P/E suhtarv pidevalt uuenevad. Sisestasin käsitsi ka dividendimaksete info, mille baasilt arvutatakse välja dividendimäär. Dividendimaksete info on seisuga 30.06.2021.

Juhul kui soovid seda tabelit oma äranägemise järgi kohandada, siis tee sellest omale lihtsalt koopia. Siis saad ise kõike muuta, uuendada dividendimaksete andmeid ja nii edasi.

Dividendikuningaid koondav Google Spreadsheet tabel on tasuta kättesaadav selle lingi vahendusel.

Mina olen läbi aja omanud sellest nimekirjast kokku 8 eri ettevõtet. Tänaseks on neid portfelli alles jäänud eri põhjustel veidi vähem.

Head uudistamist!

Dividendiinvestori pakett

Juhul kui oled alles esimesi samme tegev või hoogsa õppimise faasis olev aktsiainvestor, siis kindlasti saad kasu “Dividendiinvestori paketi” materjalidest. Olen sinna kokku kogunud nelja veebiseminari videosalvestused pluss kaks e-raamatut.

Siin on selle ennekõike dividendiaktsiatest huvituvale investorile kokku pandud paketi sisu:

  1. Veebiseminari „Aktsiaturule investeerimise ABC“ salvestus (1,5h) (39 EUR)
  2. Veebiseminari „Dividendiaktsiate analüüsimine praktikas“ salvestus (1,5h) (39 EUR)
  3. Veebiseminari „Dividendifookusega ETFide valimine praktikas“ salvestus (1,0h) (39 EUR)
  4. E-raamat „Dividendiaktsiate analüüsimine“ (20 EUR)
  5. E-raamat „Dividendifookusega ETFide käsiraamat koos ETFide andmebaasiga“ (25 EUR)
  6. BOONUS: veebiseminari „Välismaakler Interactive Brokers’i ABC“ salvestus (2h) (29 EUR)

Lisaks tuleb veel ühe boonusena kaasa Google Spreadsheet tabeli kujul portfelli jälgimise tööriist, mida ma ise juba aastaid kasutan. E-poes on see müügil 8 eurose hinnaga.

Seega kokku materjale tervenisti 199 euro eest.

Samas paketina ostes saad selle kõik -65% soodsamalt kätte ehk 69 euro eest.

Siin on väljavõte paarist e-kirjast, mida selle paketi osas tagasisidena saanud olen:

Mulle sinu veebiseminarid meeldivad väga, sest on keerulised asjad lihtsasti seletatud ning hea rahustav hääletämber ja intonatsioon – kõiki ikka ei jaksa 1,5h järjest kuulata 🙂

Uut ja huvitavat infot on väga palju, kõik on arusaadavalt lahti seletatud. Olen päris mitut videot paar korda vaadanud, siis nopid juba teadlikumalt uut know-how’d enda jaoks välja. Ses mõttes hea pakett, et aitab reaalselt investeerimisega alustada, tekitab huvi, paneb ise edasi uurima, lugema.

Veel põhjalikumalt saad paketis olevate materjalide kohta lugeda siit.

Kui oled valmis täiendama oma teadmisi, omandama investeerimistarkust ja saama praktilisi nippe, siis saad oma tellimuse vormistada alloleva ostunupu kaudu.

Pärast ostukorvi tellimuse kinnitamist, kontaktinfo sisestamist ja pangalingi vahendusel makse tasumist jõuavad juhised videode vaatamiseks ja e-raamatute allalaadimiseks automaatselt Sinu e-mailile. Juhul kui seda ligikaudu 5 minuti jooksul juhtunud ei ole, siis kiika igaks juhuks ka rämpsposti ja pakkumiste kataloogidesse.

Lahtiütleja: Käesolev ettevõtete ja portfellide tutvustus ei sisalda endas investeerimissoovitust. Tegu on informatiivse ülevaatega, mille eesmärgiks on laiendada silmaringi ja koondada ettevõtete kohta käivat infot. Investeerimisotsused ja analüüsid teeb iga investor ise.