fbpx

Dividenditulu – oktoober 2015

Dividenditulu_cover_1Mulle meeldivad dividendid. Mis siis, et esialgu on tegu üpris väikeste summadega. Nähes järjepidevalt – kuust-kuusse, kvartalist-kvartalisse, laekumas oma kontole lisaks töötasule raha, mille saamiseks ei tule vahepeal kuigi palju vaeva näha, teeb see rõõmu. Ja tekitab põnevust. Olgugi, et esialgu on laekuvad summad vaid kümnetes eurodes mõõdetavad, aga järjepidevalt dividende ja ka säästetud kapitali edasi investeerides, kasvab dividenditulu lumepall ajapikku aiva suuremaks. Pühendunud dividendiinvestorina olen seadnud enesele 2015. aastaks ka dividenditulu eesmärgi. Seega paljuski progressi jälgimiseks käesolevat igakuiste dividendilaekumiste logiraamatut siinkohal peangi.

Dividenditulu tõid kaks ETF-i ja üks aktsia

Oktoobris maksid dividende kaks minu portfellis olevat ETF-i ja üks aktsia. Alustan viimasest. Dividenditulu tuli aktsialt, mida mu portfellis enam tegelikult oktoobri seisuga ei olnudki. Nimelt tegi Jaapani kindlustuskontsern Mitsui Sumitomo Insurance Co. ülevõtupakkumise minu portfellis olnud Briti kindlustusfirmale Amlin Plc. Uurides ja puurides Jaapani kindlustusgigandi dividendipoliitikat ning dividendimaksete ajalugu, leidsin, et tegu pole enam päris minu masti investeeringuga. Seetõttu otsustasin kasutada võimalust ja realiseerida ülevõtupakkumise tõttu üle 30% hinnahüppe teinud Amlin’i aktsiad juba septembris. Dividendimakse ex-date oli selleks ajaks kenasti ära olnud, nii, et oktoobrikuist dividendimakset võisin ikkagi oma kontole oodata.

Kuigi mul oli sülle kukkunud pea 30% puhaskasumi üle hea meel, siis teisest küljest polnud see ülevõtupakumine kuigi tervitatav. Olin nimelt ettevõtet pikalt analüüsinud ja siis passinud soodsat sisenemishetke ning nüüd siis sain seda viimased 12-13 aastat igal aastal jõudsalt dividende tõstnud kvaliteet-ettevõtet portfellis omada vaid napi kuu jagu. Igatahes kuna hinnahüpe oli märkimisväärne, siis ei söönud ka tehingutasud teenitud kasumit kuigivõrd ära. Miks ma seda mainin? Puhtalt seepärast, et juhul kui mõnel lugejal puudub veel kogemus Londoni börsil noteeritud aktsiatega tehingute tegemisel, siis teadmiseks, et tavapärasele aktsiamaakleri poolt võetavale väärtpaberite tehingutasule lisandub Londoni börsil kaubeldes 0,5% suurune finantstehingu maks (stamp duty). Seega tuli ostu pluss müügi korral loovutada maksudeks kokku 1% tehingusummast.

Suurim panustaja seekord SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF

dividendinvestor.ee SPYW TOP investeeringud ja sektoridOktoobri suurim dividendimakse saabus kontole eurodes ja tuli SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF-ilt (SPYW). Tegu on vähemalt 10 aastat kasvavaid või stabiilseid dividendimakseid teinud Euroopa ettevõtete aktsiatesse investeeriva ETF-iga. Kuigi fond jaotab aktsiatest laekunud dividenditulu investoritele laiali kaks korda aastas, on sügisene dividendimakse moodustanud ETF-i iga-aastasest dividenditulust regulaarselt valdava enamuse. Kui käesoleva aasta aprillikuine dividendimakse oli 0,0573 eurot aktsia kohta, siis oktoobris sai SPYW investor oma kontole dividende 0,5568 eurot aktsia kohta. Eks see selgitabki, miks SPYW seekord minu portfelli suurimaks dividendimaksjaks osutus.

Olen raha paigutanud kahte Euroopa dividendiaktsiatesse investeerivasse ETF-i: iShares EURO Dividend ETF (IDVY) ja SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF (SPYW). IDVY oli minu portfelli esimene Euroopa dividendiaktsiate ETF. Olen varem kirjutanud, et mida aeg edasi, seda vähem on mulle IDVY meeldima hakanud – osaliselt ajaloolise dividendimaksete dünaamika, osaliselt ETF-i kaasatavate aktsiate valikukriteeriumite tõttu. Seepärast saigi viimasel korral Euroopa aktsiapositsioone suurendades eelistatud just SPYW-i.

SPYW vs IDVY

Nagu öeldud, siis SPYW näol on tegu Euroopa dividendiaristokraatidega (10 järjestikust aastat stabiilseid või kasvavaid dividendimakseid), samas kui IDVY alusindeksi koostamise puhul ollakse dividendimaksete jätkusuutlikkuse osas oluliselt vähem nõudlikud. IDVY alusindeksist kirjutasin pikemalt juunikuises dividenditulu ülevaates. IDVY on loodud oktoobris 2005, samas kui SPYW alles veebruaris 2012. Seega on pikaajalist tootlust võrreldes mõistlik vaadata eelkõige alusindeksite kogutootlust (hinnatõus + dividenditulu).

dividendinvestor.ee SPYW vs IDVY

Kasutades maksimaalselt pikka aegrida, saab nimetatud alusindeksite võrdlemist alustada alates juunist 2006. Üle selle ehk pisut pikema kui 9-aastase perioodi on SPYW alusindeks pakkunud keskmiselt tootlust +3,52% aastas. IDVY alusindeksi vastav tootlus on olnud +0,31% aastas.

Viimase finantskriisi ajal koges mõnevõrra suuremat hinnalangust IDVY. Alates viimase aktsiaturu tõusutsükli faasi algamisest 2009. aasta veebruaris/märtsis, on paremat kogutootlust näidanud SPYW alusindeks. Kohaldades alusindeksite tootlusi ETF-i tracking difference numbritega, muutub pilt IDVY jaoks mõnevõrra paremaks, kuid SPYW edestab tootluse poolelt IDVY ikkagi üle kõigi valitud perioodide.

Samuti on nii lühi- kui ka pika-ajaline volatiilsus (hinnakõikumiste ulatus) SPYW-il madalam kui IDVY-l. Siia saab veel lisada asjaolu, et SPYW koosseisu kuulub mõnevõrra rohkem aktsiaid (ca 40) kui IDVY portfelli (30). Seega ükskõik, mis nurga alt vaadata, tundub Euroopa dividendiaktsiatesse investeerimiseks olevat sobilikum SPYW. Teisalt on SPYW turul olnud kõigest 3 aastat, mistõttu ei jää selle ajaperioodi sisse ühtegi märkimisväärset turulangust, et hinnata kõnealuse ETF-i võimet järgida valitud alusindeksit ka raskematel aegadel. Igatahes olen praegu otsustanud, et IDVY positsioone müüma ei kiirusta, aga samas juhul kui on soov (ja soodne võimalus) soetada juurde Euroopa parimaid dividendiaktsiaid, teen seda edaspidi kasutades SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF-i.

Oktoobri dividenditulu

Kahe ETF-i ja ühe aktsia dividendilaekumistest kogunes oktoobris kokku 169 eurot omanikutulu. Seekord laekusid kõik dividendid eri valuutades – EUR, GBP ja USD. Nagu alati, arvutan dividenditulu ümber vastava laekumise päeva valuutakursiga eurodesse, kuid üldjuhul valuutavahetust ennast ei teosta. Seekordne erand oli Amlin Plc dividenditulu. Kuna mul naelsterlingis investeeringud puuduvad ja lähiajal neid ka teha ei plaani, siis laekunud naelsterlingid sai kõik eurodesse konverteeritud.

dividendinvestor.ee säästmismäär oktoober 2015

Käesoleval aastal on mu kontole laekunud omanikutulu kokku 1 532 euro ulatuses. Kogu käesoleva aasta eesmärgiks seatud 1 200 eurone dividenditulu siht sai täidetud juba septembris – peasüüdlaseks siin suuresti Balti aktsiate helded suvised dividendimaksed. Sellega ei olnud ma aasta alul arvestanud, vähemalt nõnda suures ulatuses ning paljuski just see selgitabki niiöelda enneagset plaani täitmist. Teisalt olen ka terve aasta jooksul agressiivsemalt investeerinud kui varasemalt planeeritud – nii juba aastatega kogunenud sääste investeerides kui ka minu praeguse investeerimisstrateegiaga enam mitte kokku sobivaid positsioone ümber pööranud dividendivoogu pakkuvateks investeeringuteks. Kuigi mõningane mõju on sellel kõigel olnud dividenditulule juba ka viimastel kuudel, siis suurem efekt peaks saabuma pigem järgmisel aastal.

dividendinvestor.ee dividenditulu aastane okt 2015

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Kaktus says

  Ehkki arusaadav, kui täpset numbrit ei ole ise jagada, siis ehk annad mõne (indikatiivse) vihje ka portfelli keskmise dividend yieldi ja selle kasvu osas?

 2. Kaktus says

  Ei ole isu* jagada siis 🙂

  • Dividend Investor says

   Portfelli dividendimäärast rääkides on isegi mõistlik eristada ETF-i ja otseaktsiate positsioone. ETF-i portfelli kaalutud keskmine dividendimäär on hetkel 4,1% ja turgude üldisest tõusust tingituna on see number olnud pigem languses. Otseaktsiate portfelli kaalutud keskmine dividendimäär on hetkel 5,6%. Otseaktsiate kõrgem dividendimäär on paljuski tingitud käputäiest Balti aktsiatest, millel on USA või Euroopa aktsiatega võrreldes ikka märkimisväärselt kõrgem dividenditootlus.

   Eelnimetatud dividendimäärad on arvutatud viimase 12 kuu neto-dividenditulu baasilt ehk aluseks on ainult dividenditulu see osa, mis reaalselt ka minu kui investori kontole jõuab (kinnipeetav tulumaks juba maha arvatud).

 3. Tere,

  Küsimus finantsmatemaatika vallast. Kui SPYW on toodud näites perioodil 30.06.2006 – 30.10.2015 kokku 38,1%, kuidas aastase tootluse määraks 3,52% saada?

  • Dividend Investor says

   Üldiselt teen seda ise Excelis järgmise valemiga =POWER(1+kumulatiivne tootlus;(365/perioodi päevade arv))-1 ehk antud näite puhul tuleb valemiks =POWER(1+38,1%;365/3409)-1.

   Teine variant on kasutada mõnd veebikalkulaatorit, näiteks kasvõi seda siin.

 4. Martin says

  Tere!

  Aga millal SPYW üldse dividende maksab? Kaks korda aastas küll, aga kas kusagil on ka täpsed kuupäevad kirjas? Äkki võite öelda koha, kus seda jälgida saab. Ise pole siiani suutnud leida.

  Tänud

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.