fbpx

Tehingute tegemine Trader Workstation kauplemisplatvormil

Kuigi oma kodupanga internetipank on meile kõigile juba suhteliselt omaseks saanud, siis seal esmakordselt väärtpaberitehingut teostama minnes tekib küsimusi ikka omajagu. Mõnes mõttes veelgi hirmuäratavam või heidutavam on välismaise kauplemisplatvormi kasutamine. Paljudele kasvõi seetõttu, et esialgu tundub võõrkeelsete terminite virvarr mõneti ehmatav ja arusaamatu. Käesoleva postituse eesmärk ongi tutvustada üht ehk enamlevinumat kauplemisplatvormi – Trader Workstation ehk TWS[1] nimelist keskkonda, eelkõige teha sissejuhatus tehingukorralduste sisestamise ja tehingute tegemise maailma.

Tehingu teostamise praktiline pool

TWS-is on mitu erinevat avakuva versiooni. Kirjutasin sellest lähemalt kõnealust kauplemisplatvormi tutvustava sarja eelmises postituses. Kuna ma pikaajalise investorina eelistan isiklikult Mosaic nimelist avakuva, siis alljärgnev kirjeldabki Mosaic keskkonnas tehingukorralduste sisestamist ja edastamist.

Iga tehingu teostamisel on kaks eraldiseisvat sammu:

 1. Tehingukorralduse sisestamine (order entry).
 2. Tehingukorralduse edastamine börsile (trasmit order).

Tehingukorralduse sisestamine Mosaic alamlehel on teostatav kasutades selleks Order Entry nimelist akent. Alltoodud pildil on kuvatud näide soovist sisestada ostukorraldus 20 ExxonMobil (kauplemissümbol XOM) aktsia soetamiseks limiithinnaga 82,00 dollarit nõnda, et tehingukorraldus kehtib kuni täitmise või tühistamiseni (GTC ehk Good-Til-Cancelled).

dividendinvestor-ee-order-entry

Pärast Submit nupu vajutamist on order TWS kauplemisplatvormile sisestatud. Börsile see tehingukorraldus siiski jõudnud veel ei ole. Oma ostusoovi börsile saatmiseks tuleb teha veel üks samm ehk pärast Submit nupu vajutamist avanenud aknas vajutada nupule Transmit või Override and Transmit.

dividendinvestor-ee-order-transmit

Sisuliselt on tegu tehingukorralduse kinnitamisega enne börsile saatmist. Seega saab siin veel viimast korda üle kontrollida, kas valitud parameetrid on sisestatud täpselt nii nagu oli esialgne soov.

Kõiki tehingukorraldusi, olgu siis töös olevad, tühistatud või täidetud, on võimalik monitoorida Activity Panel nimelise monitori abiga.

dividendinvestor-ee-order-activity-panel

Valuutavahetus

Need investeerimishuvilised, kes juba välismaise maakleri juures konto avavad, on kindlasti huvitatud investeerimisest ka Ameerika mandrile. See tähendab, et varem või hiljem on oma kontole kantud eurod tarvis ümber vahetada dollariteks. Lynx pakub maaklerlepingu sõlmimisel võimalust valida kolme eri tüüpi lepingu vahel, millest kaks hõlmavad endas finantsvõimenduse (ehk laenu) võimalust. Sellist kontot kutsutakse Margin Account’iks ja siin on võimalik kontol olevate varade (raha ja väärtpaberid) tagatisel saada investeerimiseks täiendavat laenu. Laenul on muidugi ka hind.

Miks ma selle kõik valuutavahetuse kontekstis jutuks võtan? Aga sellepärast, et olles kandnud oma välismaise maakleri kontole eurod ja minnes soetama näiteks USA börsil noteeritud dollarites kauplevaid aktsiaid, on üldiselt vaikimisi maakleri poolt pakutud lahenduseks see, et kui sul kontol dollareid pole, antakse need sulle ostutehingu korraldust sisestades laenuks. Ja sellelt laenult tuleb maksta intressi. Pealegi juhtus ju nii, et kuigi kontol oli vajalik summa olemas (tõsi küll hoopis eurodes) ja laenu reaalselt vaja ei olnud, siis automaatselt sai sinust ühtäkki võimendust kasutav investor. Kui lühiajalise kauplemisega tegelevate investeerimishuviliste jaoks on tegu mugava lahendusega, siis pikaajalised investorid peaksid oma väärtpaberipositsioonid üles ehitama siiski ikka enda raha eest.

Neile, kes sellist negatiivset välisvaluuta saldot oma kontole ei soovi (ja ka laenu ja sellega kaasnevat intressikulu), on valuutavahetuseks kaks võimalust.

Esimene ja mõnes mõttes kõige mugavam viis on lisada tehingukorraldusele nii-öelda sappa ka valuutavahetuse tehingukorraldus täpselt vajalikus summas. Läbi Mosaic alamlehe mul seni seda teha ei ole õnnestunud ja seega peab sellise tehingukorralduse sisestamiseks kasutama Classic Trading nime kandvat alamlehte. Aktsiate enda tehingukorralduse võib sisestada ülalkirjeldatud viisil ja Mosaic alamlehte kasutades. Kui aktsiate ostuorder on juba sisestatud, siis Classic Trading alamlehel oma orderi peal hiire paremat klahvi vajutades avaneb rippmenüü, millest saab valida Attach ja edasi FX Order.

dividendinvestor-ee-attach-fx-order

Lõpptulemusena peaks kõik välja nägema nii nagu alltoodud pildil – sisestatud on üks limiithinnaga aktsiate/ETF-i ostuorder ja sellega on kaasa pandud vastava valuuta (antud juhul EUR/AUD) konverteerimise korraldus.

dividendinvestor-ee-attach-fx-order-final-view

Ülalkirjeldatud viisil aktsia/ETF-i ostukorraldusele lisatud valuutavahetuse korralduse kasutamise miinuseks on see, et juhul kui aktsia/ETF-i tehing on sisestatud nii, et see jääb börsisüsteemi kauemaks kui üheks kauplemispäevaks (näiteks turuhinnast oluliselt allpool oleva limiithinnaga GTC korraldus), siis valuutavahetuse korraldus kaob kauplemispäeva lõpus sellelelt aktsia/ETF-i ostukorralduselt sabast ära. Teisisõnu järgmisel päeval börsi avanedes on alles vaid aktsia/ETF-i enda ostukorraldus ilma vastava valuutavahetuse korralduseta.

Veel üks valuutavahetuse võimalus

Teine võimalus välisvaluutas noteeritud aktsiate/ETF-ide soetamiseks oma kontole vajalikku valuutat tekitada, on see konverteerimistehing sobilikul ajahetkel ise ära teha. Valuuta konverteerimisel on näiteks Lynx puhul ka komisjonitasu. Üldjuhul on selleks 0,4 baaspunkti (bps) vahetatavast summast koos kehtiva miinimumtasu nõudega – USA dollari puhul 4 USD, Kanada dollari puhul 4 CAD, Rootsi krooni puhul 20 SEK.

0,4 baaspunkti on võrdne 0,004% ehk näiteks 1000 USA dollari soetamisel on komisjonitasu suurim järgmisest kahest summast: a) 1000 x 0,004% = 0,04 USD b) 4 USD. Seega 1000 dollari ostmisel kulub valuutavahetusele 4 dollarit. Märkimisväärset kursivahet (peale ostu-müügi noteeringute vahe ehk bid-ask spread’i) maailmaturu kursiga Lynx’is ja ka IB’s valuutat vahetades ei ole. LHV näiteks valuutavahetuse eest komisjonitasu ei võta, aga annab võrreldes turukursiga hoopis kehvema vahetuskursi. Teisisõnu Eesti kommertspankade puhul on valuutavahetuse kulu peidetud.

Toon näite. Kirjutamise hetkel on euro-dollari vahetukurss 1,0887. Lynx kaudu valuutat vahetades on võimalik dollareid osta just täpselt selle sama 1,0887 kursiga. LHV näitab mulle oma internetipangas kursiks 1,0781. See teeb kursivaheks võrreldes maailmaturu kursiga 0,98%. Seega vahetades Lynx’is 10 000 eurot USA dollariteks jõuab minu kontole 10 887 dollarit. Sellele lisandub siis 4 dollarit komisjonitasu ehk antud näite tarbeks oleks netosumma 10 883 USD. Vahetades 10 000 eurot dollariteks LHV-s, jõuab minu kontole 10 781 dollarit. Vahe on 102 dollarit ehk ligikaudu 0,94%.

Tagasi valuuta konverteerimise juurde. Eurode eest USA dollari ostmiseks on vaja sisestada EUR-USD valuutapaari müügiorder ehk Classic Trading alamlehel klikata kõnealuse valuutapaari Bid hinnale, sisestada müüdavate eurode summa ja edastada tehingukorraldus täitmiseks vajutades nupule Transmit. Quantity nime kandvas veerus kuvatakse kogused tuhandetes. See tähendab, et 1K tähistab antud näite puhul 1000 eurot.

dividendinvestor-ee-fx-ostmyyk

Pärast nõnda teostatud valuutavahetuse tehingut on dollarid kohe portfelli koondväljavõtet vaadates näha ja seega on vajalik välisvaluuta edaspidisteks ostutehinguteks olemas.

Äsjakirjeldatud viisi plussiks on minu arvates see, et juhul kui jääb silma valuutavahetuseks soodne ajahetk, siis saab omale dollarid, naelsterlingid või muu valuuta valmis osta. See tähendab, et nõnda toimides eristame investorina selgelt kahte otsust: a) sisenemishetke sobivus valuutakursi mõttes ja b) sisenemishetke sobivus aktsia/ETF-i hinna mõttes. Kindlasti ei ole selline ajastamine ja kursside jälgimine sobilik kõigile. Aga neil, kes veidi rohkem aega oma investeeringute halduseks panustada soovivad, tasub sellise kahetasandilise otsustusmeetodi peale mõelda küll.

Kokkuvõtteks

Alustaval investoril, ja mis seal salata ka juba kogenud investeerimishuvilisel, võtab välismaaklerite kauplemisplatvorm tihtipeale silme eest kirjuks. Võimalusi kogu platvormi oma tahtmise järgi seadistada ja kujundada, lisada indikaatoreid, meeldetuletusi ja muid lipukesi ning vilesid on nõnda palju, et mõnikord ei leia üles neid kõige lihtsamaidki asju. Näiteks kasvõi seda, kuidas teostada valuutavahetust. Ülaltoodu aitab esimest korda TWS platvormil tehingut teha soovival investeerimishuvilisel orienteeruda ja hakkama saada nende kõige baasilisemate toimingutega – valuutavahetuse ja tehingikorralduse sisestamisega.

[1] TWS platvorm on kasutusel näiteks Interactive Brokers ja Lynx nimelistel maakleritel.

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Kas sisuliselt on võimalik TWS-s omada multivaluuta kontot, näiteks ka peale USD noteeritud väärtpaberite müüki jääb kontole USD?

  • Dividend Investor says

   Jah, ikka on. Saab nii välisvaluuta omale kontole valmis osta kui ka pärast USD paberite müüki dollareid lihtsalt oma kontol hoida.

 2. Lynx huviline says

  Kas sa avasid omale Lynxis cash accounti vöi margin accounti ja miks just sellise valiku tegid? Kas oskad õelda, kas cash accountil toimub näiteks eurides ostetud usd aktsiad ka margin nagu sa eespool kirjeldasid vöi Lynx ei lasegi cash accountil niiviisi euride eest usd aktsiaid osta, vaid peab tegema eur.usd müügitehingu. Segane jutt, aga äkki saad vastata ja huvilise natuke lisainfi anda? Ette tänades 🙂

  • Dividend Investor says

   Mina avasin Margin Account’i ja tegin seda peamiselt põhjusel, et see konto tüüp pakub vajadusel rohkem paindlikkust. Cash Account puhul kui kontol on vaid eurod, ei ole tõesti võimalik USA dollarites aktsiaid enne osta kui eurod on dollariteks konverteeritud.

   • Lynx huviline says

    Aitähh vastuse eest, aga kas pikaajalise investeerimise ja dividendide kogumise juures margin account ohtlik ei ole? Kui turg peaks kukkuma ja sinu portfelli/konto väärtus langeb alla margin maintenance, siis võib juhtuda margin call ning mingi positsioon läheb maakleri poolt müüki? Ma ise avasin ka margin accounti enne seda kui lugesin margin account ohtude eest. Nüüd mõtlen et pikaajalise investeerimise puhul oleksin pidanud hoopis cash accounti avama ja nüüd on tunne, et pean iga päev oma aktsiaid ja margin nõudeid jälgima, et mu aktsiad mingil päeval sundmüüki ei läheks. Kas oled sellise ohu eest teadlik ning äkki oskad jagada tarkust sel teemal?

   • Dividend Investor says

    Margin account annab võimaluse kasutada aktsiate ostuks laenu, aga seda ei pea tegema. Seega pikaajalise investeerimise puhul, mil soovid investeerida vaid oma raha, saab ka kenasti margin account’i kasutada ja lisavõimalus osta välisvaluuta eest enne valuuta konverteerimist aktsiaid suurendab lihtsalt paindlikkust (ja on vahest mugav). Margin account’i olemasolu ei eelda automaatselt seda, et ostad väärtpabereid laenuraha eest – seda võib teha, aga ei pea.

 3. van Kohv says

  LYNX Basic valuutavahetust ei võimalda nagu ma aru saan?

  • Dividend Investor says

   Ma ise LYNX Basic poole peal väga ei toimeta. Nüüd sinna sisse logides nägin, et kui otsinguaknasse trükkida näiteks EUR.USD, siis saab valuutapaari euro-dollar omale ekraanile ja on võimalik sisestada ka ostu- ja müügiordereid. Esmapilgul tundub, et saab kenasti ka valuutat vahetada (instrumendi tüüp on cash ja mitte futuur või forward) – vaikimisi pakub vähemalt mulle tehingusummaks 100 eurot. Kas ja kuidas asi täpsemalt töötab, ses osas jään hetkel vastuse võlgu.

   • LYNX Basicus veel üks (veelgi lihtsam) võimalus valuutat vahetada. Kui minna menüüst “Portfolio” -> “Account Data”, alt otsida tabel “Cash Positions” ja Action lahtrist vajutada nupule “Convert to other currency”. Seejärel saab valida, mis valuutasse vahetada tahad ja kui palju ja peakski tehtud olema (ise pole seda võimalust veel katsetanud).

    Ja lisaks Lynx Trading mobiili rakenduses valuutavahetus ka võimalik.

   • Dividend Investor says

    Aitäh jagamast!

 4. Aga miks just LYNX valisid mitte IB (interactiveBrokers) madalatega teenustasudega?

  • Dividend Investor says

   IB hinnakiri on seatud nõnda, et minimaalselt tuleb maaklerile igas kalendrikuus maksta vähemalt 10 USA dollari ulatuses tehingutasusid, LYNX’il sellised miinimumtasu nõuded puuduvad, mistõttu väheaktiivsele investorile on tegu absoluutsuuruses soodsama lahendusega.

 5. Georg says

  Tere!

  Sa kirjutasid “USA börsil noteeritud dollarites kauplevaid aktsiaid, on üldiselt vaikimisi maakleri poolt pakutud lahenduseks see, et kui sul kontol dollareid pole, antakse need sulle ostutehingu korraldust sisestades laenuks. ”

  Oskad sa umbes öelda, kui suur on sellise laenu %? Kuna ma huvitun kauplemisest, siis vist laenamine oleks mulle mõtekam.

  • Dividend Investor says

   Iga maakleri puhul on laenude intressimäärad erinevad, sõltuvad laenuks võetavast valuutast, summast ja konkreetsest ajahetkest. Vastuse saamiseks uuri maaklerite hetkel kehtivaid hinnakirju.

 6. Georg says

  Tere!

  Ega ei ole juhuslikult TWS-i puhul kokku puutunud sellise olukorraga, kus TWS näitab ühte hinda, kuid account statementis on hind jagatud 100? Mul on konto eurodes, kuid ma ostsin UK turult ENQi 30 GBP-ga. Kuid nüüd sain aru, et TWS oli hinnaks võtnud hoopis 0,3 millegipärast? Oskad sa arvata millest selline erinvus? Kirjutasin IB supporti, kuid nad ei ole eriti aktiivsed vastajad.

  Tänud

  • Dividend Investor says

   Jah, Suurbritannia aktsiate puhul nõnda paistabki olevat ja tuleb lihtsalt ekstra tähelepanelik olla nende koguste ja hindadega. Erinevus tuleb minu teada sellest, et Londoni börsil käib kauplemine paljuski pennides näidatud hindade alusel, kuid kuna üldine standard on siiski alusvaluuta täisühikud, siis TWS ise oma aruandluses kuvab hindu naelsterlingites.

   Seega tasub jälgida, kas hind on näidatud GBPs ehk naelsterlingis või GBXis ehk pennides.

 7. Maarja says

  Tere! Kas LHV traderis on ostmine ja valuutavahetus sarnane? Kas selle kohta ka mõni postitus olemas?

  • Dividend Investor says

   Mul endal isiklik kogemus puudub ja ei oska siinkohal kahjuks vastata. Ka positust ei ole sel teemal kirjutanud, sest ei ole kunagi LHV Trader’it kasutanud.

   • Maarja says

    Mul läks natuke sassi, mõtlesin LHV Brokerit. Kas sellega on kogemust?

   • Dividend Investor says

    Kahjuks vastus sama. Ei ole neist kumbagi ise kasutanud.

 8. Tsau! Kui sa attachid aktsia ostuorderile FX orderi, siis kas sul ei juhtu nii, et automaatselt ostetakse ainult aktsiate ostmiseks vajaminev kogus ja aktsiate ostmiseks kulunud tehingutasu pead ikka eraldi juurde vahetama, et konto miinuses ei oleks?

  • Dividend Investor says

   Ma ise üldse ei praktiseeri seda tegelikult ja seepärast ei oska ka kohe vastata. Mul endal pigem viimasel ajal USD konto pidevalt kerges miinuses.

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.