fbpx

LYNX’i raportitest ehk kuidas leida infot laekunud dividendimaksete kohta

Olen varem kirjutanud oma kogemustest välismaakleri juures konto avamisel ja aidanud ka neid, kel soov seal samas konto avada ning saada 100 euro ulatuses tehingutasude krediiti. Huvilisi on ikka jagunud, mis tähendab, et tõenäoliselt on LYNX’i ja TWS kauplemisplatvormi kasutajaid ka blogi lugejate seas juba omajagu. Seekordses postituses võtan vaatluse alla paar praktilist küsimust. Näiteks selle, kust leida infot laekunud dividendimaksete ja juba kinni peetud dividendide tulumaksu kohta. Samuti selle, kust leida koondülevaateid avatud positsioonide ja raha liikumiste kohta.

TWS platvorm ja dividendilaekumiste info

Eelistan ise investeerimistegevuses valdavalt kasutada allalaetavat Trader Workstation (TWS) nimelist platvormi, mistõttu illustreerin raportiteni jõudmise teekonda just läbi selle lahenduse. Olles TWS-i sisse loginud, on tarvis valida Classic Trading nime kandev alamleht. Dividendimaksete infoni jõudmiseks tuleb nüüd edasi liikuda konto seadete leheküljele. Seda saab teha klikates menüüribal Account ja valida rippmenüüst rida Account Management Home.

Seda tehes avaneb veebilehitsejas konto seadete lehekülg.

Nägemaks laekunud dividendimakseid, tuleb menüüribalt valida Reports, seejärel Activity ning siis välja valida Statements.

Selle tulemusena avaneb järgmine pilt. Olen üldiselt kasutanud alati vaikimisi pakutud aruande vormi (Statements = Default), aga perioodi osas valin enamasti Custom Date Range, et saaks ise huvipakkuva ajaperioodi sisestada. Kõiki andmeid saab kuvada nii veebilehel (vaikimisi Format = HTML/Web) kui ka salvestada pdf, csv ja Exceli failidena. Meelepäraste valikute tegemise järgselt nuppu View klikates saabki andmemassiivi kätte, just sellises formaadis nagu soov oli.

Veebilehel andmeid kuvada lastes avaneb järgmine pilt.

Valitud perioodi jooksul portfelli kuuluvate väärtpaberite poolt makstud dividendid kuvatakse punase ovaaliga esile tõstetud sektsioonis Dividends. Oluline on siinkohal teada, et nende numbrite näol on tegu brutodividendituluga ehk neist summadest ei ole tulumaksu veel maha arvestatud.

Info kinni peetud tulumaksu kohta

Kinni peetud tulumaksu numbreid näeb tumesinise ovaaliga esile tõstetud sektsioonis Withholding Tax. Seega neto- ehk maksudejärgse dividenditulu saamiseks peab igaüks ise dividendisummadest kinni peetud tulumaksu summad maha lahutama. Withholding Tax sektsioonis saab ka kenasti kontrollida ja näha, mis on rakenduv tulumaksu määr erinevate väärtpaberite puhul ja mis riigis tulumaks kinni peeti. Näiteks USA aktsiate puhul kuvatakse selgituse veerus märksõnad US Tax, Hollandi aktsiate puhul NL Tax, Austraalia aktsiate puhul AU Tax ja nii edasi.

Antud raportist on näha ka ettevõtete/ETF-ide poolt välja kuulutatud, kuid veel välja maksmata dividendimaksete summad. Seda näeb rohelise ovaaliga esile tõstetud sektsioonis Change in Dividend Accruals.

Need, kes on konto avanud, omavad juba ka valikut üksikaktsiaid ja ise erilise seadistamisega tegelenud ei ole, võivad eelpool mainitud Withholding Tax sektsioonis kohata ka järgmist rida: WITHHOLDING @ 30% ON YIELD ENHANCEMENT INCOME FOR FEB-2017. Tegu on väärtpaberite välja laenamisest teenitud intressitulult tulumaksu kinnipidamisega. Nagu näha, rakendub nõnda teenitud intressitulule 30% tulumaksumäär.

Väärtpaberite välja laenamine

Seega vaikimisi seadistuste puhul kasutab maakler vajadusel investori kontol olevaid väärtpabereid, et need soovijatele välja laenata. Kenasti tagatise alusel ja ettenähtud protseduuri kohaselt. Investor saab selle eest vaevatasuks intressitulu. Intressimäär sõltub välja laenatavatest väärtpaberitest, laenu tähtajast ja samuti on see ajas muutuv (sõltub vastava väärtpaberi laenamise soovi nõudluse-pakkumise vahekorrast). Minu portfellis olevate väärtpaberite välja laenamisel jäi saadud intressimäär vahemikku 1-2% aastas.

Kõnealuse välismaakleri puhul (sisuliselt pakub teenust Interactive Brokers) on antud programmi nimi Stock Yield Enhancement Program. Täpsemalt saab sellest lugeda siin. Juhul kui ei ole soovi oma väärtpabereid välja laenata, siis saab selles programmis osalemisest ka loobuda. Selleks tuleb taas minna kontohalduse pealehele Account Management Home, valida seal menüüst Manage Account, avanenud rippmenüüst Trade Configuration ja sealt edasi Permissions.

Järgnevalt saabki kontrollida, kas väärtpaberite laenamise programmiga ollakse liitunud või mitte. Juhul kui ei ole soovi oma väärtpabereid välja laenata, tuleb hoolitseda, et rea Stock Yield Enhancement Program järel olevas kastikeses märge puuduks (täpselt nõnda nagu alltoodud pildil).

Rahavoogude aruanne

Aeg-ajalt on tarvis näha ka dividendilaekumisi koondnumbrina. Selle asemel, et ise käsitsi laekunud dividendinumbreid erinevate väärtpaberite lõikes kokku lüüa, on mugav kasutada Cash Report nimelist raportit. See, niinimetatud rahavoogude aruanne, tuuakse välja erinevate valuutade lõikes. Esimesena on kõik raha liikumised välja toodud konto baasvaluutas (antud juhul eurodes). See tähendab, et selles sektsioonis kajastatakse kõik raha liikumised ümber arvutatuna eurodesse. Näiteks kõik USA dollaris laekunud dividendid arvutatakse ümber ja kuvatakse ka baasvaluutas ehk eurodes.

Minu portfellis on väärtpabereid nii eurodes, USA dollarites, Austraalia dollarites kui ka Suurbritannia naelsterlingites. See tähendab, et sektsioonile Base Currency Summary järgnevad rahavoogude aruanded just nende nimetatud nelja valuuta lõikes.

Lisaks laekunud dividenditulule (Dividends) ja kinni peetud dividendide tulumaksule (Withholding Tax), näeb sellest aruandest ka aruande perioodi jooksul makstud komisjonitasusid (Commissions), kontole tehtud sissemakseid (Deposits) ja kontolt tehtud väljamakseid (Withdrawals), maaklerile makstud ja maakleri poolt investorile makstud intressitulu (Broker Interest Paid and Received), neto müügitehinguid (Net Trades (Sales)) ja neto ostutehinguid (Net Trades (Purchases)) ning arvestuslikku kasumit/kahjumit valuutakursi muutustest (Cash FX Translation Gain/Loss).

Neto müügi- ja ostutehingute statistikas kajastuvad ka valuutavahetuse tehingud, seda tasub numbreid uurides meeles pidada. See tähendab, et juhul kui 1000 eurot sai vahetatud USA dollariteks, siis EUR sektsioonis kajastatakse Net Trades (Purchases) -1000 ja USD sektsioonis Net Trades (Sales) +1060 (juhul kui euro-dollari kurss on näiteks 1,06).

Üks huvitav rida on rahavoogude aruandes veel – Payment In Lieu of Dividends. Tegu on sellistelt väärtpaberitelt saadud dividendituluga, mis on ostetud võimendusega ja/või väärtpaberitelt, mis on küll ostetud ja portfellis, kuid väärtpaberite laenamise programmi alusel maakleri poolt välja laenatud. Sellisel juhul on juriidiliselt korrektne termin mitte dividenditulu, vaid väärtpaberi poolt makstud dividenditulu hüvitis.

Avatud positsioonide aruanne

Ühe aruande võtan veel jutuks. Tegu on taas kord väga praktilise abivahendiga ja see kannab nime Open Positions ehk avatud positsioonide aruanne. Tegu on kõigi portfellis olevate väärtpaberite koondaruandega, kus kajastatud kõik tehingud koos andmetega tehingu kuupäeva (Open), koguse (Quantity) ja hinnaga (Cost Price). Lisaks leiab sealt ka vastavate väärtpaberite viimased sulgemishinnad (Close Price) ja realiseerimata kasumi/kahjumi numbrid (Unrealized P/L).

Soetushinna (Cost Price) puhul on hea teada, et selles hinnas sisalduvad juba ka tehingu soetamiskulud ehk makstud tehingutasud. Juhul kui ühte ja sama väärtpaberit on ostetud mitmel korral, siis iga tehingut on võimalik vaadata eraldi, aga samas kuvab raport ka niinimetatud kaalutud keskmise soetushinna – vaata alltoodud pildil punase nelinurgaga esile tõstetud aktsia ABC1 näidet. Samuti arvutatakse realiseerimata kasumi/kahjumi numbrid nii iga tehingu lõikes kui ka väärtpaberi lõikes agregeeritult.

Kokkuvõtteks

Loodetavasti pakkus käesolev postitus abistavat lugemist nii neile, kes veel päris hästi LYNX’i või Interactive Brokers’i platvormidel ei orienteeru kui ka neile, kes vastavad aruanded on küll üles leidnud, aga seni andmete tõlgendamisega veidi jänni jäänud. Termineid ja mõisted investeerimismaailmas ikka jagub ja esialgu võtab see virvarr ikka silme eest kirjuks küll.

 

Värsked postitused, uudised ja sooduspakkumised otse sinu postkasti!

Comments

 1. Olen üks nendest kes tänu sinu artiklile juba kaks kuud Lynxi klient on. Swedi internetipangast tulnule on see ikka väga teistmoodi ja äge maailm. Teen keskmiselt 8-12 tehingut päevas. Mõtlen hirmuga seda kuidas kogu seda värki järgmine aasta deklareerima peab hakkama. Võiksid sellest kah ühe blogposti teha 🙂

  • Dividend Investor says

   Jah, on tõesti teistmoodi, esmapilgul ehmatavalt keerulinegi ja eks seepärast võtangi ikka ja jälle selle teema jutuks. Deklareerimisteemalise postituse võtan järgmise aasta plaani.

   • Vaikselt ongi nimetatud aeg kätte jõudnud ja deklareerimisteemaline postitus oleks oodatult ajakohane 🙂

 2. Võib ka lihtsalt bookmarkida selle aadressi: https://www.lynxbroker.com/rekening-login/
  Aasta kokkuvõtteks kasutan sealt Reports->Tax->Tax Forms->Dividend Report.
  Kusjuures, minul isiklikult ei lähe see kokku tolle teise, sinu poolt viidatud, kokkuvõttega. Nimelt saabus veel paar päeva enne märtsi lõppu (ehk napilt enne tuludeklari tähtaega) teade, et Dividend Report on muudetud. Põhjuseks, et mingi REIT otsustas muuta juba makstud dividendid return of capital-iks. Sealtsamast dividendiraportist nägin ka, et enamus minu REIT-e on maksnud vaid osa ordinary dividendiks ja ülejäänud return of capitaliks.
  Kuidas seda kõike deklareerida eraisikuna, on mulle üsna selgusetu, võib-olla kuna olen üks neist õnnetutest, kellel foorum.emta.ee üldse ei avane arvutis. Tegin siis oma äranägemise järgi.
  Aga kaheksa kuni kaksteist tehingut päevas kõlab nagu kaupleja? Millest mul tekib küsimus, et kas Lynxbroker on sama soodsalt teenust ka ettevõttele nõus pakkuma. Pääseks maksuameti ees vaid aasta-aruande esitamisega. Sellest omakorda tekib küsimus, et kuna firma aruannete jaoks on mingi spets XML failitüüp mille üleslaadimisest piisab, siis kas ei võiks ka eraisikutele siukest asja korraldada. Tõmbad siis alla igast pangast ja/või maaklerikontolt tolles formaadis failid ja laed emta lehele üles.
  Säärast võimalust ma kiirpilgul ei leidnud ja seetõttu hetkel tundub, et mitmete tehingute korral on kiirem variant kui netibrauseris andmete sissetoksimine, hoopis käsitsi pastakaga Dividend-Report ümber kirjutada paberile.
  Või piisaks kui see dividend report ja activity report välja printida ja viia maksuametisse kohale?
  Ja veel huvitaks kas keegi teab millise maksuaruande LHV pank väljastab oma Trader klientidele, kes sedasama IB-TWS-i kasutavad ju tehinguteks. Kas on kuidagi Eesti maksuametile suupäraseks tehtud variant.

  • Dividend Investor says

   Aitäh kommentaari eest! Tõsi, REIT-idega, ja ka MLP-dega (Master Limited Partnerships), kipub tõesti nii olema, et tagantjärele vahest üht-teist muudetakse.

   Konto saab avada nii eraisikuna kui ka ettevõttele, ses osas vahet ei ole.

   Seni kuni investeerimiskonto süsteemi välismaaklerite kontosid kaasata ei saa, nõuab seadus tõesti iga dividendilaekumise ja realiseeritud kasumi deklareerimist ükshaaval. Ja seni kuni täidad tuludeklaratsiooni elektrooniliselt tuleb ikka iga tehing ja laekumine sinna eraldi sisestada. Vaevalt, et paberkandjal deklaratsiooni täites ka Activity Report väljaprindiga rahule jäädaks, andmeid tahetakse ikka oma vormil näha. Kuna ma ise ei kauple, siis ei ole tuttav eri andmeedastuse viiside ja muu taolise võimalustega.

   • Kui keegi teab kedagi kes teaks kedagi kes teab midagi sellest kas ja millist formaati xml-i emta sööb – tehke häält. Jutt siis eraisiku väärtpaberite ostust – müügist.

 3. Tuleb Valdurit pommitada, kui mitte varem, siis aastaks 2020 on ikka lootust, kui suunata teda õigele teele 🙂
  http://majandus24.postimees.ee/4076971/maksuameti-uueks-juhiks-nimetati-valdur-laid
  Juhi kohusetäitja juurde saab täitsa aega kinni panna, info emta kodulehel. Uus juht ametis juunist.

 4. Priit says

  Tere. Tänud väga hea ja vajaliku ülevaate eest! Küsimus aga järgmine: Change in dividend accruals raportis on dividendi maksete taga ka koodid. Avastasin, et mõnede ETFide/aktsiate taga on + summa ja kood PO, mis peaks tähendama avatud positsiooni. Järgmisel real taas sama summa miinus märgiga ja kood Re. Kas Re tähendad dividendide automaatset reinvesteerimist? Kui see on nii, siis kas seda on võimalik ka peatada või on sellel koodil mõni muu tähendus?

  • Dividend Investor says

   Tore kuulda, et oli kasulik postitus!

   Need koodid tähendavad järgmist: PO lühendiga tähistatakse värskelt arvele võetud ja peagi saabuvad dividendimaksed, RE lühendiga tähistatakse arvele võtmise tühistamist. Need tühistamised võivad olla tingitud kolmest asjast: 1) parandus dividendisummas (näiteks ümardamine vms), 2) lihtsalt dividendimakse tühistamine ja 3) oodatava dividendimakse arvelt maha võtmine dividendi reaalse väljamakse tõttu (raha laekus kontole ja seega enam ei pea tulevast dividendimakset arvel hoidma).

 5. Kaarel says

  Tere!

  Hetkel pole olnud ise aega uurida. Aga mõtlesin, et küsin äkki tead, kas ja kuidas on erinevate valuutade kontole kandmisega ja välja kannetega? Nimelt siis näiteks on mul endal olemas hulk AuD-e, kas mul võimalik neid ka otse sinna kanda? Et kohapeal vahetada. Ok aga kuidas on lugu USD-ga? Pole veel arvutanud aga vb on mul mõistlikum ja odavam saata raha läbi Transferwise boardless account’i ja juba USD’na kui tahan USD-ga asju osta? Mõnesõnaga, ehk äkki tead seda teemat. Mõni aeg tagasi oli sul omalgi teemaks, et said franke dividendideks. Et äkki saab need kuskil paremas kohas ümber vahetada? Revolut/TW/CurrencyFair/varsti pidi mingi mona.co ka tulema kellel krüptovaluutade mured. Aitäh

  • Dividend Investor says

   Ei ole seni otsest vajadust sellisteks valuutakanneteks olnud ja seepärast isiklik kogemus puudub. Kui keegi lugejatest on teemaga kokku puutunud võib julgelt kommenteerida!

 6. Kaarel says

  Tere!

  Vaatasin ja proovisin siis kanda erinevat valuutat. Kui internetiavarustest otsida, siis sealse info järgi saab kanda minimaalselt 250$ korraga kontole. Omadest kogemustest võin nüüdseks öelda, et probleemideta läheb ka 100$ ja 100 A$ . Clientamist – Fund Trasferi alt vaadates saab 21 erinevat valuutat kanda ja arvestades nende enda platforimi teenustasu valuutavahetuse puhul siis päris siis umbes 580 A$ ja 410$ alates on odavam teha valuutavahetus Lynxi enda platformil. Mõned asjad veel, mida ma pole proovinud ja kohe ka silma hakanud, aga huvitav kas raha väljakanded on ka tasuta?

  • Dividend Investor says

   Aitäh jagamast!

   Mul on konto avamise ajast maha salvestatud pdf kujul hinnakiri, mille kohaselt 1 euromakse (SEPA) per kalendrikuu on tasuta, iga järgmine 1 EUR; 1 USD makse per kalendrikuu samuti tasuta, iga järgmine 10 USD.

 7. van KOHV says

  Vahetasin mingi aeg portsu eurosid dollariteks ja ostsin nende eest ETF-e ning üksikaktsiaid. Järgi jäi umbes 30 dollarit ning 6 eurot, aga Lynx Basic’is näitab, et [CASH] EUR.USD positsioon on -1022. Tähendab see miinusmärgiga number tulebki siis sellest, millele sa viitasid, et müügi- ja ostutehingute statistikas kajastuvad ka valuutavahetuse tehingud? Minu talupojaloogika ütleks, et dollari positsioon on sellisel juhul ikka 30 😀

  • Dividend Investor says

   Keeruline vastata selle info pealt, ei ole kindel, et sain täielikult aru.

 8. Lauri says

  Tere!
  Tekkis küsimus kinnipeetud tulumaksu kohta USA dividendidelt Lynxis. Nimelt Dividends all on mul 31.93$ ning Withholding Tax -6.71 $. Oskab keegi äkki öelda, miks see tax tuleb 21.01%? Usa puhul peaks olema siis 15% või 30%? On ideid miks selline tax summa või kust Lynx puhul veel kontrollida/vaadata?
  Pilt siin: https://www.upload.ee/image/8094422/div.JPG

  • Dividend Investor says

   Tegu peaks olema Limited Partnership tüüpi juriidilise struktuuriga, mille puhul on kasumijaotiste maksustamise põhimõtted teistsugused kui meie mõistes niinimetatud tavaliste aktsiaseltside dividendimaksete puhul.

 9. havoc says

  Tere Märten,
  siin see MLP-de teema juba läbi käinud. Tekkis küsimus, vbl sul või kellegil veel kogemusi.
  Ühe MLP puhul laekub Lynx’i puhas dividendi summa ilma maksude maha kandmiseta.
  Internetis leidsin, et MLPde korral tuleb USA deklaratsioon esitada.
  Kuidas sul Lynx’i kogemus on, kas saab kõike teha läbi nende süsteeme või ikkagi tuleb iseseisvalt deklaratsioon USA maksuametile saata ning eraldi ülekannega maksud maksta?

  PS: LHV lihtsalt võttis kõik maksud maha.

  • Dividend Investor says

   Minul on LYNX selle kontol olevatelt MLP positsioonidelt iga kord kenasti maksud maha võtnud. Seega seda eraldi raporteerimist kommenteerida ei oska.

   Samas üleüldist maksustamise loogikat arvesse võttes tahaks öelda, et kogu dividenditulu, mis on jäänud välismaal maksustamata, kuulub maksustamisele Eestis. Seega ma pakun (ei tea, aga pakun), et pigem kuulub see tulu maksustamisele ainult Eestis ja USA maksuametile sa sellisel juhul midagi ei võlgne.

 10. Ott Reimets says

  Kas deklareerimisteemaline postituse veel plaanis või on juba ilmunud?
  Tänud,
  Ott

  • Dividend Investor says

   Jäi teine pikkade reiside tõttu sel talvel-kevadel tegemata, sihin nüüd siis 2019. aasta veebruariks-märtsiks.

   • Jään huviga ootama.

    Küsimus oleks lihtsalt selline, et kui ma kandsin oma pangast raha lynx kontole ja ostsin USA väärtpabereid.
    Seejärel müüsin mõned aktsiad maha. Küsimus on et kui ma pean neid deklareerima siis kuidas ma saaksin need tehingud eurodesse ümber arvestada, kust leiaks EUR/USD kursi millega antud tehingud tehti. Samuti kuidas on võimalik kanda kuludesse seda, et kuna mul olid positsioonid dollarites ja dollar nõrgenes euro suhtes ( seega sain kahju ), siis kuidas seda üldse deklaratsioonis peaks kajastama.
    Tänud,
    Ott

   • Dividend Investor says

    Kursina tuleb kasutada Euroopa Keskpanga ametlikke päevakursse. Neid näed näiteks ka Eesti Panga lehel siin. Juhul kui nõnda toimid, siis väljendub teostatud tehingu kasumis/kahjumis lisaks väärtpaberi hinnamuutusele automaatselt ka valuutakursi muutus.

 11. Tänud kiire vastuse eest.
  Tooksin ühe näite. Kui 16.07.2018 oli Euroopa Keskpanga kurss EUR/USD 1.1720. Ostsin 90 aktsiat ( ühe aktsia hind $16.64) – eurodes seega $16.64 x 1.1720 = €14.1980. Kuidas tuleks see number ümardada või kas üldse saab ümardada?
  Seega 90 aktsia väärtuseks oleks eurodes 90 x €14.1980 = 1277.82 € . Aga kui ümardada aktsia hind €14.20 , siis muutuks summa kohe teiseks : 90 x €14.20 = €1278. Seega kas on mingi kindel reegel, kuidas tuleb ümardada ?

  Tänud

  • Dividend Investor says

   Ei ole ses vallas ekspert, kuid olen seni aru saanud, et e-Maksuameti keskkonna piirangutest tulenevalt ümardatakse kõik deklareeritavad summad, hinnad ja vajadusel ka aktsiate kogus kahe komakoha täpsuseni. Sõltuvalt nüüd sellest, millised andmed on vaja deklaratsioonile sisestada, siis seal toimub ka ümardamine. Ehk siis kui on väli olemas hinna jaoks, siis ümardad juba hinna.

   • Tänud kiirete vastuste eest. Olen veidi nüüd teemat uurinud ja paistab, et tegin ise USA aktsiad ostes vea. Kandsin enda pangast raha(eurod) Lynx kontole. Kuna eurosid dollariteks ümber ei vahetanud, siis tundub et ma nö laenasin USD ja pean seega maksma USD Debit Interest. See, aga põhimõtteliselt sööb kogu mu eelmisel aastal teenitud kasumi ära. Kuidas muidu saab eurosid vahetada dollariteks ja kas sellisel juhul pole tarvis mingit lisa intressi tasuda? Kas oskate öelda, et kas seda intressi ,mis ma olen maksnud on ka võimalik kuidagi kuludesse kanda deklaratsioonis ?
    Tänud

    Tänud

   • Dividend Investor says

    Valuutavahetuseks leiad juhised sellest postitusest.

    Juhul kui investeerid eraisikuna, siis võimenduslaenu intresse kuidagi tuludeklaratsiooni mõistes kuludena arvesse võtta ei saa.

 12. Kas võimenduslaenu intressid ei lähe samasse klassi nagu teenustasud?! See on ju tulu teenimiseks tehtud kulu!

  • Dividend Investor says

   Eks siin tasub ikka küsida nõu otse Maksuametist või maksukonsultandilt. Paljuski võib tegu olla ka tõlgendamise küsimusega. Ise olen lähtunud näiteks sellest Maksuameti selgitusest.

   Selle baasilt olen enda jaoks tõlgendanud, et tehingutasud on otseselt seotud kulud ja kõik muu (hooldustasud, erinevad haldustasud, finantseerimiseks tehtud kulutused jne) on üldkulud, mida kasust maha arvata ei saa.

   • Tänud vastamast. Oleks pidanud antud postituse (valuuta vahetamine) enne läbi lugema – oleks säästnud hulga raha ja närvi kulu. Seega kui eurosid dollariteks ei vaheta ja ostad USD aktsiaid, läheb see kirja kui laen ja tuleb tasuda intressi. Aga kui vahetada eurod enne dollariteks sellisel juhul laenu ei võeta ja intressi tasuda pole vaja. Õigus? Hetkel ma eurosid ära ei vahetanud ja pean seega tasuma intressi. Küsimus on, et kas ma saan seda kuidagi hetkel muuta, ilma et ma peaksin oma aktsia positsioonid sulgema. Kas praegusel hetkel on kontol olevad eurod tagatiseks laenule ja kui ma nad hetkel dollariteks vahetaks väheneks ka laen?

   • Dividend Investor says

    Täpselt nii, kui enne dollarites aktsiaostu vahetada eurod dollariteks, siis ostad aktsiaid oma raha eest.

    Juhul kui vahetad nüüd eurod dollariteks, siis automaatselt justkui maksaksid võimenduslaenu tagasi ehk väheneb negatiivne dollari jääk.

   • Jah, mina teen kogu aeg nii. Olen võimenduslaenuga USA aktsiates, mille pealt maksan 5.5% intressi. Kui laekub USD dividend, siis automaatselt laenusumma väheneb. Aeg-ajalt kannan ka eurosid lynxi kontole, konverdin kohe USD-ks ning samuti laen väheneb.

 13. Suured tänud kiire vastuse eest. Nüüd ei jää muud üle kui eurod dollariteks vahetada ja juba makstud intressi tuleb võtta kui valusat õppetundi. Seega põhimõtteliselt kui ma nüüd kõik eurod dollariteks vahetan ( kuna mul kõik positsioonid USD aktsiates), siis ma maksan võimenduslaenu tagasi ja enam intressi edasi tasuma ei pea – ma juba eeldasin, et pean kõik positsioonid sulgema ja uuesti avama.
  Tänud veelkord

  • Dividend Investor says

   Võta heaks!

   • Vähemalt üks mure sai nüüd lahendatud. Ma lugesin, et plaanite teha postituse veebruaris, kuidas deklareerida tulusid. Kui võimalik, siis paluksin abi kas teilt või mõnelt lugejalt (nt . Aadult), kes samuti on kasutanud võimenduslaenu USD aktsiate ostuks. Näide oleks : 27.08.2018 ostsin 11 APTV aktsiat hinnaga 89.5807 USD, teenustasu 5 USD. 05.10.2018 müüsin 11 APTV aktsiat hinnaga 79.0011 USD, teenustasu 5 USD. Lynx konto näitab, et mu tehingu kahjum oli 109.68€ ja forex loss 12.09€ – seega kogu kahjum 121.77 €. Kasutasin euro päeva kursse ja samuti T+2 euro päeva kurssi, aga mitte kuidagi ei saanud antud numbreid. Kuna deklaratsioonis tuleb kõik soetusmaksumus, müügihind ja muu eraldi välja tuua, siis ei saagi päris täpselt aru, mis kurssi lynx platvorm kasutab. Kui ma saaksin aru kuidas neid arvutusi teha, saaksin teised tehingud selle järgi ära teha.
    Suured tänud kõigile ette, kes saavad aidata.

 14. Tere!

  kas LYNXis dividendide topeltmaksustamise vältimiseks piisab maksuametile Withholding Tax väljavõttest või tuleb esitada mõni eraldi tõend?

  • Dividend Investor says

   Eesti Maksuamet ise automaatselt mingeid välismaistesse väärtpaberitesse investeerimisega seotud makse kinni ei pea. Seega otseselt ei ole vaja esitada mingeid tõendeid, vaid lihtsalt tuleb deklareerida oma tulud. Näiteks USA ettevõtetelt saadud dividendide puhul tulebki deklareerida dividendisumma ja USA maksuameti poolt juba USAs kinni peetud tulumaksu summa.

   • Tere,

    sain Maksuametist antud küsimusele, mille ise püstitasin sellise vastuse (Maksuameti konsultant) : Mul ei ole Teile muud vastust anda kui seadusega on kehtestatud. Kui maaklerfirma kasutab oma kursse omal meetodil siis jäävadki tulemustesse erinevused eri meetodi tõttu.
    Tulumaksuseaduse § 36 lg 5 kohaselt arvestatakse välisvaluuta ümber eurodeks välisvaluutas saadud tulu, tulust lubatud mahaarvamised ning makstud või kinnipeetud tulumaks tulu saamise, väljamakse tegemise ja tulumaksu tasumise või kinnipidamise päeval kehtinud Euroopa Keskpanga päevakursi alusel.

    seega seadusest tulenevalt peaksin antud tehingut kajastama selliselt:
    1) 27.08.2018 ostsin 11 APTV aktsiat hinnaga 89.5807 usd, teenustasu 5 usd, Euroopa keskpanga EUR/USD kurss 27.08.2018 1.1633
    05.10.2018 müüsin 11 APTV aktsiat hinnaga 79.0011 usd, teenustasu 5 usd, Eurropa keskpanga EUR/USD kurss 05.10.2018 1.1506
    Soetamismaksumus : (11 x 89.5807 + 5) / 1.1633 = 851.36 €
    Võõrandamisega seotud kulud : 5/ 1.1506 = 4.35€
    Müügihind : ( 11 x 79.0011) / 1.1506 = 755.27 €
    Kahjum seega : 755.27€ – ( 851.36 + 4.35 ) = – 100.44 €

    Kuna Lynx dollareid automaatselt eurodeks ümber ei arvesta, vaid alles siis kui tehing on lõpetatud ja seda ka maaklerfirmas kehtiva kursi alusel, siis sellest kujunebki erinevus. Lihtsalt tundub imelik, et ei pea kajastama reaalselt saadud kahju/kasumit, vaid kuidas seadus antud tehinguid tõlgendab. Kui ma tehingud tegin läbi Swedbanki usa aktsiatesse, siis paistab, et Eesti pangad kasutavad automaatselt sellist süsteemi, kus arvestatakse dollarid kohe eurodeks ( nii ostul kui ka müügil kasutakse Euroopa Keskpanga päevakursse). Kui keegi on maksuametist teistsuguse vastuse saanud või kuidagi teisiti deklareerinud, siis andke teada.
    Parimat.

   • Dividend Investor says

    Aitäh, Ott, et jagasid seda vastust ka siia!

Speak Your Mind

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.